SON DAKİKA
resmin alt tagı

EKEN; KDV İADESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

SİVAS’A YENİ CAZİBE MERKEZİ

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

“GIDA İSRAFIYLA MÜCADELENİN TAM ZAMANI”

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

ARAMA-KURTARMA BİRLİĞİ KURULUYOR

Bu haber 12 Haziran 2018 - 13:10 'de eklendi ve 223 views kez görüntülendi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Trabzon, Antalya, İstanbul illeri ile birlikte coğrafi konumu itibariyle müdahalenin merkezi olabilecek uygun bir konumda olan Sivas’a da 100 kişilik kadro ihdas edilecek Arama Kurtarma Birliği kuruyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Sivas Valisi Davut Gül, şunları söyledi

“Sivas 28.488 km2 lik yüz ölçümü ile Türkiye’nin ikinci büyük ili yerleşim birimi sayısı itibariyle de en büyük ilidir. Akıncılar, Suşehri ve Koyulhisar ilçeleri Türkiye’nin en büyük fay hattı olan Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer almakta olup, Zara ve İmranlı ilçesi ile birlikte 6 ilçe 1. derece de deprem kuşağı üzerinde.

İl Merkezinin Kuzey Anadolu fay hattına olan uzaklığı yaklaşım 150 km olup, şehir merkezi 3. derece deprem kuşağı üzerindedir. İlimiz sınırları içerisindeki yerleşim birimlerinde deprem riskinin dışında heyelan, kaya düşmesi, çığ gibi afet riskleri de mevcuttur.

Sivas Doğusu, Batısı, Kuzeyi ve Güneyi komşu illerle çevrili olup, olası afetlerde 2-3 saat gibi kısa süre içerisinde birkaç ile ulaşma kolaylığı mevcuttur. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından bu kriterler göz önüne alınarak. Sivas Bölge Afet Lojistik Deposu 2015 yılında ilimizde inşa edildi.

Türkiye’de 1999 Marmara depreminden sonra başlayan bir süreçle 11 İl’de Arama Kurtarma Birliği kurulmuş, diğer illerde de ilin büyüklüğüne afetselliğine göre 10’ar, 20’şer ve 30’ar kişilik Arama ve Kurtarma Ekipleri kurulmuştu. İlimizde ise 20 kişilik kadro mevcuttur.

Son zamanlarda Arama Kurtarma Birliklerinin artırılmasına yönelik Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar mevcuttu. Sivas ili olarak farklı zamanlarda İlimizde Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü kurulmasını talep edilmiş Kayseri ilinde yapılan İç Anadolu İlleri İstişare toplantısında Sivas, Trabzon, Antalya ve İstanbul Anadolu Yakasına Arama Kurtarma Birliği kurulmasına AFAD Başkanlığı İyileştirme Daire Başkanlığınca ve konunun ilgili birimi Müdahale Daire Başkanlığınca bildirilmiştir.

sivas’ta  bu yatırımın gerçekleşmesi ile yaklaşık, 8.000.000 TL. bütçe ile ihale edilen AFAD İl Müdürlüğü Hizmet Binası dışında Arama Kurtarma Birliği Hizmet kompleksi de yapılacaktır “dedi.