SON DAKİKA
resmin alt tagı

SİVAS VALİSİ GÜL” MAĞDURUN YANINDAYIZ “

Bu haber 05 Haziran 2018 - 12:08 'de eklendi ve 273 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Davut  Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen basın toplantıları kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı (SYDV) ziyaret ederek vakıf müdürü Yılmaz Yüzgüleç’ten çalışmaları bilgi aldı.

Toplantıda konuşan Yüzgüleç, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ihtiyaç sahibi vatandaşların nakdi ve ayni yardımda bulunmak üzere her il ve ilçede kurulduğunu söyledi. Yüzgüleç, Sivas’ta 34 personelle hizmet yürüttüklerini kaydetti.

Yüzgüleç, sosyal yardımlar kapsamında; aile, eğitim, sağlık, engelli ve özel amaçlı yardımların yanı sıra proje destekleri kapsamında ise; kırsal alanda sosyal destek, gelir getirici, sosyal hizmetler, geçici istihdam ile toplum kalkınması gibi projelere destek verdiklerini söyledi. 2012 yılından sonra başlatılan yardım programları hakkında da bilgi veren Yüzgüleç; engelli ve yaşlı aylıkları, genel sağlık sigortası, muhtaç asker ailesi, öksüz, yetim, asker çocukları, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakdi yardım, yabancılara yönelik sosyal uyum yardımı ile kronik hastalık ve tüp bebek projelerine destek verdiklerini kaydetti.

İhtiyaç sahibi olan ailelerin gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi yılda iki kez yardım yapıldığını belirten Yüzgüleç, 2016 yılında 12 bin 203 kişiye 726 bin, 2017 yılında 18 bin 393 kişiye 850 bin ve 2018 yılının ilk bölümünde ise bin 314 kişiye 139 bin liralık yardımda bulunduklarını söyledi.

Yüzgüleç, oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan vatandaşların evlerinin bakımı için ayni ve nakdi olarak yapılan yardımların tutarının 2016 ve 2017 yılında toplam 1.610.723 liraya ulaştığını söyledi. Yüzgüleç, 2018 yılında ise bu rakamın 198.448 lira olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye Kömür İşletmeleri’nden sağlanan kömürler ile ihtiyaç sahibi ailelerin kışlık yakacak ihtiyaçlarını sağladıklarını belirten Yüzgüleç 2018-2019 dağıtım döneminde 1.600 ton kömürün stok sahasına girerek dağıtımını yaptıklarını söyledi.

Yabancı yardımlarında ise 3 yıl içerisinde 162 aileye yardım ettiklerini kaydeden Yüzgüleç toplam tutarın ise 55 bin lira civarında olduğu bilgisini verdi.

Eğitim yardımları hakkında da bilgi veren Yüzgüleç, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının üniforma, ayakkabı, çanta, kırtasiye ve temel okul ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 2016, 2017 ve 2018 yılında toplam 2 bin 716 öğrenciye yaklaşık 427 bin liralık yardımda bulunduklarını belirtti.

Son 3 yıl içerisinde 421 kişiye 228 bin 383 liralık sağlık yardımında bulunduklarını kaydeden Yüzgüleç, terör olaylarında zarara uğrayan 15 aileye ise 133 bin liralık yardımda bulunduklarını söyledi.

Yaşlı, engelli ve engelli yakını ailelerine yardımda bulunduklarını belirten Yüzgüleç, son 3 yılda 14 bin kişiye 46 milyon liralık yardımda bulunduklarını kaydetti.

Sivas Valisi Davut  Gül ise, Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın kendi bütçesinden, hayırseverlerden temin ettiği paralarla ve genel bütçeden sekretaryasını yaptığı konularla vatandaşların ihtiyacını gidermeye çalıştığını belirterek; “Henüz anne karnında dünyaya gelmemiş yavrudan tutun da, okul öncesi çocuklarımıza, okula devam eden çocuklara, engellilere, yaşlılara ve ekonomik sıkıntısı olan herkese az ya da çok yardımda bulunuyor.” dedi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın düzenli sağlık kontrolü yapılan çocuklara 35 lira para verdiğini belirten  Vali Gül, “Buradaki amaç aile çocuğunu doktora götürsün. Düzenli aşılarını yaptırsın. Çocuklar ailenin ekonomik durumundan dolayı sağlık hizmetlerinden mahrum olmasın. Yine ilkokulda, ortaokulda ve lisede devam eden çocuklara aylık 35 liradan 60 liraya kadar değişen miktarlarda para veriliyor. Çocukların kitabına kadar devlet bunları temin ediyor. Şuan okumanın önünde hiçbir engel yok.” diye konuştu.

Evi sobalı olup ve şartları tutan herkese kömür yardımında bulunduklarını kaydeden Vali Gül, Sivas merkez için bu sene ihtiyaçlar doğrultusunda 10 bin ton kömür istediklerini ve bunları vatandaşların kapısına kadar teslim edeceklerini söyledi.

Son 2 senede hayırseverin gayrimenkul bağışlamaya başladığını da söyleyen Vali  Gül, “Bu şu açıdan önemli; Sivas Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na verilen yardımın yerinde kullanıldığı ve vatandaşta güven oluşturduğu anlamına geliyor. Dolayısı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na sadece almak için değil, yardım vermek içinde gelinmesi bizleri mutlu ediyor.” dedi.

Vali Gül, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda dosyası olan 33 yetim ve öksüzün tamamının konut sorununu çözdüklerini de belirterek, “Bunu çözerken de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın ve hayırseverlerin kaynaklarını kullandık. Hayırseverlerden de bize konut ve nakdi olarak yardım edenler oldu. Onlara da ayrıca teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Gül, son olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda kaydı bulunan ve meslek sahibi olabilecek kişiler için İŞ-KUR ile ortaklaşa kurs açmaları gerektiğini de söyledi.

Toplantıda Vali Yardımcısı Zihni Yıldızhan da yer aldı.