SON DAKİKA
resmin alt tagı

Avrupa yük vagonlarında Tüdemsaş imzası

Bu haber 30 Temmuz 2018 - 13:27 'de eklendi ve 173 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Davut  Gül: “Yük Vagonunu Hem İç Hem de Dış Piyasaya Pazarlayacağız”dedi

Vali Davut Gül, kamu kurum ve kuruluşlarının gerçekleştirdiği faaliyetlerin kamuoyuna duyurulması amacıyla düzenlenen toplantılar kapsamında Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayi AŞ’yi (TÜDEMSAŞ) ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Genel Müdür Vekili Mehmet Başoğlu’ndan gerçekleştirdikleri projeler, devam eden ve planlanan çalışmalar ile ilgili brifing alan Gül, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Demiryolu sanayisinin ülkemizdeki en eski ve en köklü kuruluşlarından birisinin TÜDEMSAŞ olduğunu vurgulayan Sivas Valisi Davut Gül, “Bu önemli sanayi kuruluşu, ülkemizin 2023 ve 2035 vizyonunda ortaya konan demiryolu hedefleri çerçevesinde çalışmalar yapmakta ve ülkemizin demiryolu ağında yer alan yük vagonlarının yaşları ve teknik özelliklerini dikkate alarak, sektörün değişen ve gelişen ihtiyaçları çerçevesinde, yeni ve teknolojik vagonların üretilmesine öncelik vermektedir. Vagon üretimi ve bakım onarımı açısından Avrupa Birliği ve çeşitli uluslararası örgütlerin istediği teknik kriterleri sağlamaya dönük olarak başlatılan sertifikasyon süreçlerini başarı ile tamamlayan TÜDEMSAŞ, Avrupa’nın en iddialı yük vagonlarını üretmeye ve yabancı lojistik şirketlerin dikkatini çekmeye başlamış, pek çok ülke burada üretilen vagonları kullanmayı seçmiştir. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattındaki yük taşımalarında da TÜDEMSAŞ’ın imzası görülmektedir.” dedi.

Milli Tren Projesi’nin önemine de değinen Gül, “Ülkemizin demiryolu teknolojisi üretmesi ve yurt dışına da bu teknolojiyi ihraç etmesi amacıyla ortaya konan ‘Milli Tren Projesi’nin üç adımından biri olan ‘Yeni Nesil Milli Yük Vagonu’ projesi TÜDEMSAŞ tarafından 2017 yılında hayata geçirilmiştir.” diye konuştu.

Demiryolu taşımacılığının arttığına dikkati çeken Gül, “Dünya genelinde yük vagonuna ihtiyaç var. Böylece TÜDEMSAŞ’a olan ihtiyaç da giderek artacaktır. Yan sanayinin gelişmesi de ilimize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. TÜDEMSAŞ iyi yönetilirse, iyi rekabet edebilirse, iyi ar-ge ortaya koyarsa hem Türkiye’ye hem dünyaya satış yaparız. TÜDEMSAŞ’ın geleceğine şirketin çalışanları, yöneticileri karar verecek. İyi yönetilir ve rekabet edilebilir olursa dünyada parmakla gösterilen şirketlerden oluruz.” şeklinde konuştu.

Vagon üretiminde her yıl standartların değiştiğini ve TÜDEMSAŞ’ın 13 farklı vagonu sertifikalı ürettiğini vurgulayan Gül, fabrikanın her yıl kendini yenilediğini ve fabrikanın onarım hariç 1500 rakamına yakın vagon üretimi gerçekleştirebileceğini dile getirdi.

Fabrikanın kendi enerjisini üretebileceğini söyleyen Gül, “TÜDEMSAŞ’ın Türkiye’de ve dünyada görülen 50 yıllık müşterisi hazır. Yük vagonunun yüzde 75 piyasası Sivas’ta. II. OSB ile birlikte hem gelecekte üretilecek yük vagonlarının merkezi olacağız, hem de kendi konumumuzu muhafaza edeceğiz. Yeni yapılan 2 meslek lisemiz ile birlikte ara eleman anlamında da alt yapımız güçlenecek. TÜDEMSAŞ’ın da, Sivas’ın da, Türkiye’nin de geleceği parlak.” şeklinde sözlerini tamamladı