SON DAKİKA
resmin alt tagı

köyler asfalta kavuşuyor

Bu haber 04 Temmuz 2018 - 15:26 'de eklendi ve 137 views kez görüntülendi.

Köy Yollarına Sıcak Asfalt Yapım Çalışmaları Devam Ediyor

Sivas Valisi Davut Gül, Sivas İl Özel İdaresi tarafından köy yolları standartlarının iyileştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 2018 yılı KÖYDES yatırım programında yer alan ve çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü, Tepeönü-Armutlu grup köy yolundaki ekibi ziyaret ederek sıcak asfalt çalışmalarını yerinde inceledi.

Bölgedeki çalışmalar hakkında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya’dan bilgiler alan Gül, işçilerle de bir süre sohbet etti.

Vali Davut Gül, yaptığı açıklamada; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakanımız Binali Yıldırım’ın talimatları doğrultusunda Kırsal Altyapıyı Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında köy yollarına bu yıl ilk kez sıcak asfalt yapılmaya başlandığını ifade etti.

Gül, “Armutlu grup yolunda KÖYDES finansmanıyla 8 kilometrelik yol yapılıyor. Bu yolu 18 köyümüz kullanacak.  Amacımız şehirde olan her şeyin köylerde de olması. Vatandaşımız her şeyin iyisine layık. İmkân ve finansman buldukça grup yollarından başlayarak nüfusu fazla olan köylere olabildiğince sıcak asfalt yapacağız. Ben emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, kazasız-belasız bir iş sezonu diliyorum.” diye konuştu.

Birçok köyümüzün kullandığı Tepeönü – Armutlu grup yolunun 8 kilometresini 2018 yılı içerisinde BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) asfalt yapımı tamamlanacaktır. Önceki yıllarda genişletme çalışmaları yapılan yolda; 15 cm kalınlığında ve ortalama 8 metre genişliğinde PMT (Plentmisk Temel) ile 8 cm sıkıştırılmış kalınlıkta ve ortama 7.20 metre genişliğinde BSK çalışmaları başlamış olup, çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Sivas İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ayrıca;  2018 yılı yatırım programında yer alan 157 km asfalt kaplama işine ilaveten, çeşitli nedenlerle hasar gören köy yollarında toplamda 200 km asfalt yapımı çalışmasını da gerçekleştiriyor. Yaz çalışma sezonunun açılmasından bu yana, 25 km asfalt sathi kaplama ile 6 km BSK yapımı tamamlanmıştır.

235 km yolda ise asfalt iyileştirme (bakım-onarım) çalışmasını tamamlamış olup, 2018 yılı içerisinde yaklaşık 1000 km yolda bakım onarım çalışması öngörülmektedir.

Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğümüzün; 14 ayrı ekibinde yer alan, 65 il özel idare personeli ve 132 Buruciye AŞ personeli olmak üzere toplam 197 personel ile 32 kamyon, 10 greyder, 10 yüklenici, 12 silindir, 6 asfalt distribitörü, 4 roleytank, 5 tamtrak, 6 servis aracı, 3 arazöz, 3 forklift, 1 finişer, 2 trafik işaretleri ayak çakma aracı, 2’si kırıcılı 5 ekskavatör ve 1 adet dozer olmak üzere 100 araç ile mesai mefhumu gözetmeden çalışmalarını aralıksız sürdürüyor ve kırsalda yaşam standartlarını her yıl biraz daha yukarılara taşımak için tüm imkânlarını seferber ediyor.