SON DAKİKA
resmin alt tagı

Sivas Valisi Ayhan” Bayramımız kutlu olsun “

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

VEYSEL’İMİZİ HİÇ UNUTMADIK

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Sivas Valisi Salih  Ayhan, “Sivas, Patates Tarımında İkinci Sırada”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Vali Davut Gül, “Amacımız Vatandaşlarımızın Köyle Bağlarını Koparmamak”

Bu haber 28 Temmuz 2018 - 16:22 'de eklendi ve 139 views kez görüntülendi.

 

Sivas Valisi Davut Gül, ilçelerde vatandaşlarla buluşmaya devam ediyor. Sorun ve taleplerini yerinde dinlemek için ilçelerde “Halkla Buluşma” programları düzenleyen Vali Gül, Koyulhisar ilçesinde gezi ve incelemelerde bulundu.

Kaymakamlık önünde ilçe protokolü ve vatandaşlar tarafından karşılanan Gül, ardından ilçe kaymakamı Mehmet Fatih Kılıç’tan ilçede yapımı tamamlanan ve devam eden yatırımlarla ilgili bilgiler aldı.

Gül, Kaymakamlık ziyaretinin ardından; Halkla Buluşma programı kapsamında 30 vatandaşın sorununu dinledi. Onlarla yakından ilgilenen Gül,  amaçlarının halkın taleplerini dinleyerek çözüm üretmek olduğunu söyledi. Okur Yazarlık Seferberliği kursunu başarıyla tamamlayarak okuma yazma öğrenen 82 yaşındaki Solmaz Tokatlı da, taleplerini iletmek üzere Vali Davut Gül’ü ziyaret etti. Gayreti ve başarısından dolayı yaşlı vatandaşımızı tebrik eden Gül, sağlıklı ömürler diledi.

Gül daha sonra Kaymakamlık toplantı salonuna geçerek, Koyulhisar mahalle ve köy muhtarları ile bir araya geldi.

Gül, muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini ifade ederek, “Sorunların hepsinin farkındayız. İhtiyaçlar sınırsız, kaynaklar sınırlı.  Dolayısıyla talep edilen sorunlarının tamamının çözülme imkânı yok. Koyulhisar ilçemize de her sene bir önceki seneden daha fazla hizmet geliyor. Muhtarlarımızın bazı talepleri kısa süre içerisinde yerine geldi.  Bu yıl ilçemize 60 bin 300 metrekare parke taşı verildi.

İl genelinde Koyulhisar ilçemizde dâhil şuana kadar verilen parke taşı Cumhuriyet tarihinde verilen parke taşı miktarından daha fazla. Eksikliklerimiz var, bunları biliyoruz. Ancak mevcut talepler imkânlar ölçüsünde yerine getirilecek. Her sene standart yükseliyor. Dolaysıyla ihtiyaçlarda artıyor. Mutlaka sizlerin ihtiyaçlarınızı olabildiğince imkânlar ölçüsünde yapacağız. “dedi.

YOL ÇALIŞMALARI

Gül, il genelinde devam eden yol çalışmalarına da değinerek, amaçlarının vatandaşların rahat ve ulaşılabilir bir yol standardına kavuşmaları olduğunu söyledi.

Gül, “Öncelikli görevimiz geçmiş yıllarda yapılan mevcut asfaltı olan yolların muhafaza edilmesi. Yolları onarmadan, tamir etmeden yeni asfaltları yaparsak eski asfaltlarımız elden çıkmış olur. Kimse yeni asfalt yapılmayacak diye düşünmesin. Mutlaka yeni asfalt çalışmaları olacak. Öncelikli olarak grup köy yolu ve nüfus kriterlerini dikkate alarak bir planlama yapıyoruz. İsteğimiz her vatandaşımızın köyüne rahatça ulaşması. Kısa sürede asfaltını yapamadığımız yerlere stabilize yol çalışması yapacağız.

İÇME SUYU ÇALIŞMALARI

Gül, içme suyu çalışmaları hakkında da bilgi vererek, herkesin temiz ve kaliteli içme suyuna kavuşmasını istediklerini kaydetti. Son yıllarda yaşanan kuraklık ve bazı köylerde suların israflı bir şekilde kullanılması nedeniyle bazı sıkıntıların yaşandığına dikkat çeken Gül, “Vatandaşlarımızın ekonomik standartı yükseldikten sonra köylere yeni evler yapılmaya başlandı. Bahçesini, bostanını sularken köyün üst kısmında kalan vatandaşımız da su sıkıntısı yaşıyor.” dedi.

Sivas genelinde içme sularıyla ilgili genel prensiplerinin vatandaşların evlerinde sayaç kullanması olduğunu dile getiren Gül, sayaç takılmadan bölgede su ihtiyacı olup olmadığının anlaşılamadığını söyledi.  Gül, “Sayaç takın israfı önleyelim. Sayaç takılmadan belli bir caydırıcılık olmaz. Sizlerden ricamız bu hassasiyetimizi dikkate almanız.“ diye konuştu.

EĞİTİM YATIRIMLARI

Sivas’ta eğitim yatırımlarının bir basamak daha yükseldiğini ifade eden Gül,  il genelinde 500 milyon TL tutarında eğitime kaynak harcandığını söyledi.  Gül, “Koyulhisar ilçemize yeni bir Öğretmenevi yapıyoruz. Bunun dışında kamu hizmetleri anlamında talepleriniz varsa mutlaka bizlere iletin. Gereği imkânlar ölçüsünde yapılacak” ifadelerini kullandı.

KÖYLER YAŞAMALIDIR PROJESİ

Vali Davut Gül, gerek köyde gerekse il dışında yaşayan vatandaşların köye yerleşmeleri durumunda kendilerine bir takım kolaylıklar sağlanacağını söyledi. Gül, “Köyler Yaşamalıdır” projesi başlatıldı. Bu kasamda; köye gelmek isteyip te arsa sorunu ile karşılaşan vatandaşlarımızın TC kimlik numaraları ve imzalarını muhtarlarımız toplu dilekçe şeklinde bizlere iletebilirler. Köy tüzel kişiliğine, hazineye ya da kamuya ait arsa varsa mutlaka bunları değerlendireceğiz. Amacımız vatandaşlarımızın köyle bağlarını koparmamak” dedi.

Gül, muhtarlar toplantısının ardından; Cuma namazı sonrası ilçe esnaflarını ziyaret etti. Vatandaşlara hayırlı kazançlar temennisinde bulunan Gül,  sosyal medyada Koyulhisar ilçesinin tanıtımına katkı sağlayan esnaflardan Serkan Alkan’a teşekkür belgesi takdim etti. Gül, ziyaretlerin ardından ilçede yapımı devam eden eğitim yatırımlarını da yerinde inceledi.

Ziyaretler kapsamında Koyulhisar Eğriçimen Yaylasına da giden Vali Gül ve beraberindekiler, bölgede yaşayan vatandaşlarla bir araya geldi.

Gül, son olarak ilçeye bağlı Kızılelma, Güzelyurt, Aksu ve Ballıca köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti. Halkın yoğun ilgisiyle karşılanan Vali Davut Gül, talep sorunları dinledi.