SON DAKİKA
resmin alt tagı

PALANDÖKEN,“İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ MESLEKİ EĞİTİMDE”

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Sivas Belediye Başkanı Bilgin,başkan vekili oldu.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

Babalara özel anı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR

PALANDÖKEN, “AFETTEN ZARAR GÖREN ESNAF VE ÇİFTÇİNİN YARALARI SARILMALI”

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Yatırımlar göz kamaştıracak.

Bu haber 16 Ağustos 2018 - 8:25 'de eklendi ve 278 views kez görüntülendi.

Gürün, Yapılan Yatırımlarla Göz Kamaştıracak

Sivas Valisi  Davut Gül, Gürün ilçesinde bir dizi gezi ve incelemelerde bulundu.

Gül, ilçede yapımı devam eden doğalgaz yatırımı ve Şuğul Kanyonu çalışmalarını yerinde görerek Kaymakam Hicabi Aytemur’dan bilgi aldı. Gül, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle bilinen Gürün ilçesinin yapılan son yatırımlarla göz kamaştıracağını söyledi.

Gürün Doğalgaza Kavuşuyor

İlçe temasları kapsamında ilk olarak doğalgaz çalışmalarını inceleyen Gül, Gürün’ün doğalgaza geçmesinin sevindirici olduğunu ifade ederek, Sivas merkez başta olmak üzere Şarkışla ve Suşehri ilçelerinin doğalgaz kullandığını 2018 yılı sonuna kadar 8 İlçemiz ve 1 beldemizin doğalgaza kavuşmuş olacağını söyledi. Şarkışla, Suşehri, Gemerek, Divriği, Zara, Kangal, Gürün, Yıldızeli ve Gürçayır Beldesi’nin bu sevinci yaşayacağını dile getiren Gül, ilimizde toplamda doğalgaz kullanan abone sayısının yaklaşık 116 bin olduğunu ifade etti.

Şuğul Kanyonu Ziyaretçilerin Uğrak Alanı Olacak

Daha sonra Şuğul Vadisi’nde yürütülen peyzaj ve düzenleme çalışmalarını inceleyen Vali Gül, yetkililerden bilgi aldı. Daha önce yapılan Şuğul 1 Projesi’nin devamı olan Şuğul 2 Projesi’nin hayata geçtiğini hatırlatan Gürün Kaymakamı Hicabi Aytemur, alanda lavabo, mescit, wc, otopark, kamelya ihtiyacını gidermeye yönelik çalışma yapıldığını söyledi.

Vali Gül de ülkemizin ve ilimizin önemli bir değeri olan Şuğul Vadisine olabildiğince fazla ziyaretçi çekmek istediklerini vurgulayarak, “Çalışmalar bittiğinde bu güzelliği görmeye gelenler asgari ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Amacımız burasının kısa sürede görülüp buradan hemen gidilmesi değil gün boyu bölgede zaman geçirilmesidir. 1. Derece arkeolojik sit alanı olan Şuğul Kanyonu’nda ağaçlandırma ve peyzaj çalışmasının yanı sıra foto safari ve yürüyüş alanları, yöresel ürünlerin alınıp satıldığı mekânlar, mescit, otopark, kamelya gibi ihtiyaca cevap verebilecek çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Gürün Köylere Hizmet Götürme Birliğince ihalesi yapılan ‘Şuğul Vadisi’nin Turizme Kazandırılması Projesi’ Eylül ayında tamamlanacaktır.” dedi.

Gürün Bahçeleri Suya Doyacak

İlçede yapımı süren kapalı şebeke tarımsal sulama çalışmalarını da Şuğul Vadisi üzerindeki tepede yerinde gören Vali Gül, Gürün Şuğul Tarımsal Sulama Projesi çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, “Toplamda 18 Km’lik açık kanal kapalı şebekeye çevriliyor. Yaklaşık olarak 5 milyon liraya mâl olacak. Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı finansmanı ile hayata geçirilen bu proje inşallah bu yıl içerisinde tamamlanacak. Çalışmalar tamamlandığında yeşil Gürün’deki bahçelerin sulandığı ve suyun verimli kullanıldığı bir sistem hayata geçmiş olacak. Gürün ilçesinde uygulanan projelerin hayata geçirilmesinden dolayı Sivas Milletvekili TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı  İsmet Yılmaz başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Gül ilçe temasları kapsamında öğretmen lojman binası inşaatında da incelemelerde bulundu. Gül, ilçe eşrafından Nihat Halı’nın cenaze namazına katılarak, yakınlarına başsağlığı diledi.