SON DAKİKA
resmin alt tagı

Bilgin “Çocuklarımızın bayramı kutlu olsun “

DÜNYA, EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Dünya’daki Mars’a gezi.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR, Uncategorized

ESNAF BAYRAMINA HAZIRLANIYOR

Bu haber 17 Eylül 2018 - 15:48 'de eklendi ve 116 views kez görüntülendi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ahilik Haftasının   18-19 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştireceklerini söyledi.

 Ahilik Kültür Haftası esnaflar ve teşkilat açısından çok önemli olduğunu ifade edenKöksal, hafta içerisinde bir dizi etkinliklere yer vereceklerini ifade etti

 Köksal, “Ahilik kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir.  Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür.

Bu amaç doğrultusunda Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak, komite üyelerimizin de ortak çalışmaları doğrultusunda 18-19 Eylül tarihleri arasında  Ahilik Haftamızı kutlayacağız. Ahilik Haftamız yarın saat  10.00’da Atatürk Anıtına Çelenk sunumu ile başlayacak. Burada Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi çelenklerinin sunumunun ardından komite olarak Vali Davut Gül ve  Belediye Başkanı  Sami Aydın’ı ziyaret edeceğiz.

Huzurevinde kalan büyüklerimizi de ziyaret ettikten sonra Saat 15.30 da ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkârlarımız ile şehitlerimiz için Paşa camiinde mevlidi şerif okutacağız.

19 Eylül tarihinde Çarşamba günü saat 11.00’da Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği önünden Ahi Emir Ahmet Türbesi önüne hareket edeceğiz.

Burada il müftülüğü tarafından yapılacak olan duanın ardından Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde yapılacak olan  tören alanına kadar mehter eşliğinde kortej yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz. Törende konuşmaların ardından Ahilik Onur ödülünü ve yılın ahisine ödülünü takdim edeceğiz. Yılın kalfası ve çırağını da ödüllendirdikten sonra belirlenen esnaflarımıza yemin ettirerek belgelerini vereceğiz. Şet Kuşatma ekibinin sunumunun ardından katılımcılara ve vatandaşlara ahilik bulgur pilavı ikramında bulunacağız .

Ayrıca Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize ait olan Esnaf ve Sanatkarlar Kültür Evimizin açılışını da saat 15.00’da gerçekleştireceğiz.Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik Bayramının en güzel şekilde yapılabilmesi için destek olan kutlama komite üyelerine teşekkür ediyor, tüm halkımızı ve esnafımızı ahilik kutlamalarına katılmalarına davet ediyorum”dedi.