SON DAKİKA
resmin alt tagı

LİDERLERİ SİVAS’A BEKLİYORUZ

DÜNYA, EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Desenler sergilendi.

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

PALANDÖKEN, “ESNAF VE SANATKARA ÖZEL CANSUYU KREDİSİ ŞART”

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, OTOMOBİL, TEKNOLOJİ

“Sivas İl Özel İdaresi, Sivas’ın Lokomotifidir”   

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, TEKNOLOJİ

Okul kantinleri denetimde.

Bu haber 29 Eylül 2018 - 6:51 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.

Tarım ve Orman Müdürlüğünden Okul Kantin ve Yemekhanelerine Sıkı Denetim

2018-2019 Eğitim ve Öğretim döneminin açılışı ile birlikte, Tarım  İl Müdürlüğü Gıda Kontrolörleri tarafından okul kantinleri ve pansiyon yemekhaneleri ile okulların yakınında bulunan büfe ve bakkalların birinci dönem denetimleri hızlı bir şekilde başladı.

Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız ve Gıda ve Yem Şube Müdürü Oktay Köksal katıldı. Yapılan denetimde; kantin, büfe ve bakkalların denetimlerinde işletmelerin fiziki şartlarının yeterliliği, ürünlerin depolama ve satış koşulları ile gıdaların izlenebilirliğinin ve son kullanma tarihlerinin uygunluğu kontrol edildi. Ayrıca işletme sahibi ve çalışanlara Gıda Hijyen kuralları ve okul kantinlerinde satılmaması gereken gıdalar hakkında bilgilendirmelerde bulunuldu.Kantin işletmecilerine ürünleri güvenilir yerlerden almalarını, aldıkları her ürünün faturalarını muhafaza etmelerini ve tarihi geçen ürünleri birkaç gün önceden iade etmeleri gerektiği hatırlatıldı.

İl Müdürü Yıldız; Pansiyon yemekhanelerinde yapılan denetimlerde yetkili ve çalışanlara hijyenşartları, gıdaların saklanma, pişirilme, sunum koşulları,zehirlenme vakalarının önüne geçilmesi için uyulması gereken kurallar ile günlük hazırlanan bütün yemeklerden numuneler alınıp yetmiş iki saat saklanması gerekliliği hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Denetimler sonundaTarım ve Orman İl Müdürü Seyit  Yıldız; “ İlimizde yaklaşık sayısı 120 olan kantin ve yemekhanelerin denetimleri yılda en az iki defa yapılmakta olup ayrıca Alo 174 hattına yapılan ihbar ve şikayetler ile de denetimlerimiz devam etmektedir. Denetimlerde eksikliklerin giderilmesi, mevcut durumun iyileştirilmesi, öğrencilerin sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için gerekli şartların oluşturulup bu şartların sürekli hale getirilmesi için çalışmaktayız. Öte yandan yapılan denetimlerde olumsuzluklar tespit edildiğinde eksikliklerin giderilmesi için süre verilmekte ya da yasal müeyyideler uygulanmaktadır. Öğrencilerin sağlıklı ve güvenilir gıdalara ulaşabilmesi İl Müdürlüğü gıda kontrolörleri özveriyle ve titizlikle çalışmaktadır “ dedi.