SON DAKİKA
resmin alt tagı

‘Camiler çocuk dolsun, Ahlakı Kur’an olsun’

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

ÇİÇEKLER TOPRAKLA BULUŞUYOR…

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

PALANDÖKEN,“ESNAF OKUL GIDASI LOGOSU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL, SAĞLIK, TEKNOLOJİ

Hızlı tren çalışmalarına 24 saat az geliyor

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

Şap Aşılamasına devam

Bu haber 27 Eylül 2018 - 8:59 'de eklendi ve 204 views kez görüntülendi.

Sivas Genelinde Şap Aşılama Kampanyası Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Şap Aşılama Programı kapsamında 2018 yılı Güz Dönemi Şap Aşılama Kampanyası 17 Eylül itibariyle başladı.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 2018 yılı şap aşılaması kapsamında aynı anda yine 2018 yılında doğan buzağılara küpe uygulaması ve brucella aşılaması yapılıyor.

Sivas İl Tarım Müdürü Seyit Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamasında “Şap aşısı ülkemizde büyük ekonomik kayıplara neden olan şap virüsünden korunmak için uygulanmaktadır. Hastalık hızlı bir yayılıma sahip olup, sığırlarda kalıcı olabilen verim düşüklüğü ve değer kaybı gibi çeşitli olumsuzluklara sebep olmakta, yayılımı ve etkisi itibariyle özellikle süt sığırcılığına büyük darbe vurmaktadır. Bu nedenle hayvan sahiplerinin işletmelerindeki hayvanları aşılatmaları zorunludur. İşletme sahiplerinin kampanya dönemlerinde hayvanlarını aşılatmamaları halinde idari para cezası uygulanmaktadır. Şap aşısı uygulanmamış olan hayvanlar il içerisinde işletmeden işletmeye nakledilemez, il dışı veteriner sağlık raporu düzenlenemez, buzağı desteklemelerinden faydalanamazlar. Aşılamaya uygun tüm hayvanların aşılanması büyük önem arz etmektedir. Aşılama esnasında hayvanlar uygun şekilde zapturapt altına alındıktan sonra aşılanmalıdır. Nadiren bazı hayvanlarda aşıya karşı ilk birkaç saat içerisinde alerjik reaksiyonlar oluşabilmekte, işletme sahibinin bu durumu yetkililere bildirmesi halinde alerjik reaksiyonun olumsuz sonuçları önlenebilmektedir. Alerjik reaksiyon sonucunda ölen hayvanların bedelleri bakanlığımız tarafından yetiştiriciye ödenmektedir. Aşılamaya bağlı olarak gelişen yavru atımlarında laboratuvar teşhisine bağlı olarak tazminat ödenmektedir. Şap aşısı iki aylıktan büyük tüm sığır ve manda cinsi hayvanlara uygulanmaktadır.

İl Müdürlüğü tarafından Şap aşılamasının yanında 2018 yılında doğan dişi buzağılara da brucella aşılaması uygulanmaktadır. Aşılama Kampanyası kapsamında Sivas Merkezde 32.965 büyükbaş hayvana şap aşısı uygulanmış olup çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. 2018 yılı Güz Şap Aşılama Kampanyası 19 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir.”dedi.