SON DAKİKA
resmin alt tagı

PALANDÖKEN,“İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜ MESLEKİ EĞİTİMDE”

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Sivas Belediye Başkanı Bilgin,başkan vekili oldu.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

Babalara özel anı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR

PALANDÖKEN, “AFETTEN ZARAR GÖREN ESNAF VE ÇİFTÇİNİN YARALARI SARILMALI”

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Şehit Bebek Bedirhan Mustafa Karakaya’nın İsmi Parka Verildi

Bu haber 20 Eylül 2018 - 14:33 'de eklendi ve 211 views kez görüntülendi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, PKK’lı teröristlerin yola tuzakladığı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu annesi Nurcan Karakaya ile şehit düşen 10 aylık bebek Bedirhan Mustafa Karakaya’nın ismi, memleketi Şarkışla’da yeni açılan çocuk parkına verildi.

Yüksekova’da 31 Temmuz’da, eşi Jandarma Astsubay Çavuş Serkan Karakaya’yı görev yaptığı üs bölgesinde ziyaret ettikten sonra dönerken PKK’lı teröristlerin el yapımı patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu annesi Nurcan Karakaya ile birlikte şehit düşen Bedirhan Mustafa Karakaya’nın adı yaşatılmaya devam ediyor. Anne ve bebeğin cenazelerinin defnedildiği Şarkışla ilçesi Gültekin Mahallesi’nde Şarkışla Belediyesi ve SODES projesi kapsamında yapımı tamamlan çocuk parkına, 10 aylık şehit bebek Mustafa Bedirhan Karakaya’nın ismi verildi. Parkta Mustafa Bedirhan’ın fotoğrafının olduğu anıtın da açılışı yapıldı.

Parkın açılışına TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Vali Davut Gül, Şarkışla Kaymakamı Akif Pektaş, Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, Şehit Bedirhan Mustafa’nın anneannesi Suudiye Demir, şehitlerin yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Vali Davut Gül ilçedeki çok değerli bir araziye parkı yapanlara teşekkür etti. Bu toprakların vatan olmasına katkı sunan şehidin isminin parka verilmesinin önemine değinen Gül, “Parkın diğer önemi ise engelli kardeşlerimize hizmet edecek olması. Şarkışla ölçeğinde 22 bin nüfusun olduğu bir yerde 45 park yapılması, 14 halı saha yapılması da önemli.” dedi.

Çocuklara, gençlere ve insana yatırım yapmayan hiçbir kurum ve kuruluşun, hiçbir devletin, organizasyonun hayatta kalma ihtimalinin bulunmadığını vurgulayan Vali Gül, “Bugün 3 yaşındaki bebeğe, 5 yaşındaki çocuğa yatırım yaparsanız 10-20 sene sonra bunun meyvelerini alırsınız.” diye konuştu.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Yılmaz ise şehitleri anmak için burada olduklarını söyledi. Parkın yapımına katkı sunanlara teşekkür eden Yılmaz, parka şehit bebek Bedirhan’ın isminin verilmesinin önemli olduğunu dile getirdi. Parkın engellilere yönelik olmasının da önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, “İnsan gider, gittikten sonra yerine eserleri kalır. Eser bırakırsanız isminizi yaşatırsınız. Bedirhan eser bıraktı mı? Bıraktı. Çünkü bu vatan uğrunda son nefesini verdi. Daha uzun bir ömür beklerken, bu ülkenin düşmanları, yabancıların maşaları, bu ülkeye verecekleri hiçbir şeyi olmayan bir yapı, annesiyle birlikte Bedirhan’a kıydılar. Herkes doğdu, mutlaka ölecek ama gittikten sonra bir hayırla anılmak lazım. Hem Nurcan kardeşimiz, hem Bedirhanımız hayırla anılıyor. Bizlere düşen onların anısını yaşatmak, işte bugün bu parka adının verilmesi, okula adının verilmesi bu şehitlerimizin ismini yaşatacağımız kararlılığını göstermektedir. Allah birliğimizi, dirliğimizi daim eylesin.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz ve Vali Gül daha sonra Şarkışla meydanında vatandaşlara aşure ikram etti. Ardından İsmet Yılmaz Fen Lisesi’ne geçen ikili burada sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet edip yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi. Yılmaz ve Gül öğrencilere aşure dağıttı.