SON DAKİKA
resmin alt tagı

“ETİ VE KIYMAYI GÜVENİLİR KASAPTAN SATIN ALIN”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK

Köy okullarında karne heyecanı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM

Sivas Kitap Günleri Sona Erdi

Bu haber 10 Eylül 2018 - 13:16 'de eklendi ve 142 views kez görüntülendi.

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 99. yıl dönümü kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, Sivas Valiliği öncülüğünde, İl Özel İdaresi ve Sivas Belediyesi koordinesinde bu yıl yedincisi düzenlenen Sivas Kitap Günleri sona erdi.

03 – 09 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Sivas 7. Kitap Günleri’, yoğun ilgi gördü. Her yıl Sivas’ın önemli şahsiyetleri anısına düzenlenen etkinlik bu yıl ise; İhramcızade İsmail Hakkı Toprak anısına düzenlendi. 100 stantta 80 yayınevinin katıldığı 7. Sivas Kitap Günleri’nde, 20 söyleşi gerçekleştirildi.

Buruciye Medresesi Söyleşilerle Doldu Taştı

Kitap günleri kapsamında şehrimizde yedi gün misafir olan yayınevleri, tarihi kent meydanında kitaplarını sergileyerek, kitapseverlerin yoğun taleplerine cevap verdiler. Tanınmış ve her biri kendi alanında geniş okuyucu kitlesine sahip olan birçok yazar, şair, sporcu ve akademisyen Buruciye Medresesi’nde yaptıkları söyleşilerin ardından kalabalık kitlelerle ‘Tarihi Kent Meydanı’nda imza programı gerçekleştirdiler.

  1. Sivas Kitap Günleri’ne; Erhan Afyoncu, Fatih Çıtlak,  Nurullah Genç,  Saniye Bencik Kangal,  Yavuz Bülent Bakiler,  Selman Devecioğlu,  Mustafa Epik,  Muhammed Gökkaya,  Hayri Yılmaz,  Recep Toparlı, Süleyman Beledioğlu, Kadir Pürlü, Haluk Çağdaş, İbrahim Yasak, Nilay Yanalak Karasu, Hüseyin Akkaya, Sıtkı Aslanhan, İsmail Hakkı Acar, Adnan Mahiroğulları, Doğan Kaya, Müjgan Üçer, Ahmet Mahir Pekşen, Fatma Pekşen, Sinan Yağmur, Turgay Güler, Hadi Özışık, Hakan Boyav, Tufan Gündüz, Pelin Çift, Mehmet Akif Okur, Sevil Atasoy, Bahadır Yenişehirlioğlu, Gürer Gülsevin ve Yusuf Kaplan katıldı.

Kitap Günlerinde Çocuklar Unutulmadı

Söyleşi programlarının yanı sıra, iki farklı günde gerçekleştirilen “Meddah ve Karagöz Oyunu” çocuklar tarafından büyük ilgi gördü. Buruciye Medresesini dolduran her yaştan çok sayıda çocuk keyifli anlar yaşadı. Diğer yandan yetiştirme yurdunda kalan, köylerimizde yaşayan ve dezavantajlı dediğimiz benzer gruptaki çocuklarımızın da, ‘7. Sivas Kitap Günleri’ne katılımı sağlandı. Çocuklar hem etkinliklere katılma imkânı bulurken hem de Sivas’ı gezme fırsatı yakaladı.

Kumbaradaki Kitaplar, Köy Okullarına Kazandırılacak

‘Sivas 7. Kitap Günleri’ kapsamında etkinlik alanında iki farklı yere kurulan kitap bağış kumbaraları, kitapseverler tarafından yoğun ilgi gördü. Açılıştan etkinliklerin son gününe kadar fuar alanında yer alan kumbaralara, her yaştan kitapseverler kitaplarını bıraktı. Kitapseverlerin bağışları ile dolan kumbaralar önümüzdeki günlerde İdaremizce düzenlenerek, nüfusu yoğun ve ihtiyacı olan köy okullarına kütüphane olarak kazandırılacak.

“Kitap Günleri, Sivas İçin Bir Marka Oldu”

7 günün finalinde, etkinliği düzenleyen heyetle bir araya gelen Sivas İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, ‘7. Sivas Kitap Günleri’nin dolu dolu geçtiğini ve başarıyla tamamlandığını ifade ederek, “Etkinliklerden tüm ekip arkadaşlarımızla beraber alnımızın akıyla çıktığımızı düşünüyorum. Söyleşilere ve imza alanlarına katılımlar çok yoğundu. Buruciye Medresesi de bu ortama bambaşka bir güzellik kattı. Kitap günleri Sivas için bir marka oldu. Sekizincisi, 4 Eylül Kongresinin 100. yılına denk geliyor. Ben inanıyorum ki; 7’sinden sonra, 17.si, 27.si hatta 77.si düzenlenecek. ‘Kitap Günleri’ gelecekte de Sivas’ın tanıtımının ve turizminin bir parçası olacak. Etkinlik boyunca emek gösteren tüm çalışma arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

‘Sivas 7. Kitap Günleri’ etkinlikleri boyunca yapılan hizmetlerden dolayı etkinlik heyetine teşekkür eden Sivas Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise, “Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya başta olmak üzere, emeği geçen herkesi kutluyorum. Hizmetler hiç aksamadı. Önümüzdeki yıl 4 Eylül Kongresinin 100. yılında 8. Sivas Kitap Günleri’ni yapmak üzere, herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

7. Sivas Kitap Günleri’nin sonunda final pastası kesilerek hatıra fotoğrafı çekildi