SON DAKİKA
resmin alt tagı

Bilgin “Çocuklarımızın bayramı kutlu olsun “

DÜNYA, EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Dünya’daki Mars’a gezi.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR, Uncategorized

Sivaslı kültür adamları yad edildi

Bu haber 08 Eylül 2018 - 8:24 'de eklendi ve 227 views kez görüntülendi.

Sivaslı kültür adamları yad edildi

7’nci kitap günlerinde şehrin önemli kültür adamları unutulmadı.

Buruciye Medresesinde düzenlenen programlarda “Kültür Adamlarını Yâd Ediyoruz” adlı panel yoğun ilgi gördü.

Prof. Dr. Hüseyin Akkaya’nın yönettiği panelde Araştırmacı, Şair ve Yazar Ali Şahin Canozan, Araştırmacı Yazar Kadir Üredi, ünlü Ozan Âşık İsmeti ve ünlü Halk Ozanı Ali Kızıltuğ’un yaşamı anlatıldı.

Panele konuşmacı olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, av. Haluk Çağdaş, Yazar Halil İbrahim Yasak ve Nilay Yanalak Karasu katıldı.

Panel yöneticisi Prof. Dr. Hüseyin Akaya, 7’nci Kitap Günlerine adı ithaf edilen İhramcızade İsmail Hakkı Toprak hakkında bilgiler verdi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Ali Şahin Canozan ile olan anılarını ve Canozan’ın hayatı hakkında bilgiler vererek 30 yıllık arkadaşlıkları olduğunu söyledi.

85 yaşında vefat eden Kadir Üredi hakkında ise Haluk Çağdaş dinleyicilere bilgiler verirken İbrahim Yasak ise “Âşıklar diyarı” olarak bilinen Sivas’ta 84 yaşında vefat eden, “Âşık İsmeti” mahlasıyla tanınan Abdulkadir Namlı’nın hayatını ve şiirleri paylaştı.

Panelin son konuşmacısı Nilay Yanalak Karasu ise Halk Ozanı Ali Kızıltuğ’un yaşamı ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Panel sonunda konuşmacılara hediye takdim edildi.