SON DAKİKA
resmin alt tagı

Bilgin “Çocuklarımızın bayramı kutlu olsun “

DÜNYA, EĞİTİM, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Dünya’daki Mars’a gezi.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR, Uncategorized

Cumhuriyet Üniversitesinde Akademik yıl açıldı.

Bu haber 15 Ekim 2018 - 12:58 'de eklendi ve 132 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde düzenlenen törende  2018-2019 akademik yılı açıldı.
 Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof .Dr.Alim Yıldız,”Köklü bir geçmişe sahip olan 44’üncü yılını yaşayan üniversitemiz 58 bin öğrencisiyle ve bin 800 akademisyeniyle eğitime, araştırmaya hizmet vermektedir. Göreve geldiğimizde yapılması gereken şeyler noktasında, eğitim ve araştırma noktasında birçok şeyi yaptık. Özellikle daha güvenilir bir üniversite olması yolunda, üniversite yerleşkesinin güzelleştirilmesi hocalarımızın, öğrencilerimizin rahatlıkla gezebilecekleri, dinlenebilecekleri alanlar oluşturma noktasında belli bir yere geldik.  Cumhuriyet Üniversitesi kurumsal olma noktasında belli bir yere geldi ama eksikliklerimiz var. Bunları da inşallah 2019 yılı içerisinde tamamlamış olacağız” dedi.
 Rektör Yıldız,“Geçen yıl bizi korkutan bir şey vardı. Meslek yüksek okullarında öğrenci sayısı yüzde 50 düşmüştü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğünü kurarak yeni bölümler yeni programlar açtık. Yeni açtığımız programlar yüzde yüz doldu. Ama bu yıl yine Anadolu üniversitelerinde görülen ve bizde de görülen öğrenci sayısında azalma özellikle de lisans düzeyinde azalmalar yaşadık. Bizim en fazla öğrenci bulunan fakültelerinden birisi olan iktisat fakültesinde çok sayında öğrenci kaybettik. “dedi
Açılış törenine Sivas Valisi Davut Gül, 5’inci Piyade Er Eğitim ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.