SON DAKİKA
resmin alt tagı

Bölgeler farkı asgariye inecek

DÜNYA, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, OTOMOBİL, SAĞLIK, SPOR, TEKNOLOJİ

‘Kan Acil Değil, Sürekli Bir İhtiyaç’

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

YETKİSİZLERE İZİN VERMEYİN

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

“Çevre Dostu Bir Seçim Kampanyası İstiyoruz”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR, TEKNOLOJİ

Cumhuriyetimizin 95. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı

Bu haber 29 Ekim 2018 - 9:35 'de eklendi ve 81 views kez görüntülendi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İlimizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında ilk olarak Sivas Valiliği’nde düzenlenen programda; Vali Davut Gül, Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti.

Valilikteki programın ardından kent meydanındaki törene geçildi. Valimiz Gül, Tugay Komutanı Tuğgeneral Erbakan ve Belediye Başkanı Aydın, tören aracıyla öğrenci ve vatandaşları selamlayarak, bayramlarını kutladı.

Tugay Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından Sivas Valisi Davut Gül bir konuşma yaptı.

Vali Gül konuşmasında şunları kaydetti:”Bugün, Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yılını, “Cumhuriyet Kenti” Sivas’ta, sizlerle birlikte büyük onur ve coşkuyla kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Kurtuluş mücadelesi, 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ımızda yapılan kongre ile şekillenmiş ve buradan tüm dünyaya duyurulmuştur.

1919 tarihinde Sivas’ta gerçekleşen Sivas Kongresi; alınan kararları kadar Sivaslıların, el ele verip, ortak hareket edebilmesi açısından da son derece önemlidir. Yurdun dört bir yanının düşmanlarca işgal edildiği bir dönemde Sivaslılar, birlik ve beraberlik içerisinde olmuş, bağımsız yaşama azim ve kararlılığından ödün vermemiştir.

Böylesi bir dönemde tek bir vücut olan yiğit Sivas halkı, tüm baskı ve zorlamalarına rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ü 108 gün boyunca bağrına basmış, bağımsızlık mücadelesinin dönüm noktası olan Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapmış, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiştir.

Bu mücadele, 29 Ekim 1923 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet’in ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, böylece Türk milletinin ve devletimizin varlığı ebedileşmiştir. Bugün bizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü her koşulda korumak ve savunmak, gelecek kuşaklara cumhuriyetin temel değerleriyle yoğrulmuş güçlü yarınlar bırakmaktır.

Günümüz dünyasında güçlü yarınlar inşa etmek, milli değerlerimizin ışığında her türlü bilimsel çalışmaya destek sağlamak ve ekonomi alanında doğru adımlar atmakla mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bugünlere kolay gelmediğini, bizlere emanet edilen bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve gazi verildiğini hiçbir zaman unutmamalıyız.

Uğrunda canımızı biran bile düşünmeden, seve seve verdiğimiz bu güzel vatanımız, tarihin her döneminde iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kalmıştır. Ancak yine tarih bize ve tüm dünyaya şunu açıkça göstermektedir ki; yüce Türk milleti şartlar ne olursa olsun, her türlü şartlarda vatanına sahip çıkmış, bir karış toprağından vazgeçmemiştir.

İlan edildiği 1923 yılından bugüne kadar cumhuriyetimizden ve ilkelerinden ödün vermeyen ve en sadık bekçisi olan Sivaslıların, bundan sonra da cumhuriyetin teminatı olmaya devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Geçmişte var olan, günümüzde zaman zaman yüzünü gösteren ve gelecekte de karşılaşmamız muhtemel iç ve dış tehditlere karşı ilelebet dimdik ayakta durmamız için eğitimden ekonomiye, sağlıktan spora her alanda doğru yatırımlara imza atmamız gerekmektedir. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın hayret ve hayranlıkla izlediği Milli Mücadele’deki başarının ardından “gerçek savaş şimdi başlıyor. Bu savaş cehaletle savaştır.” diyerek sürekli eğitimin ve gelişmenin önemini açıkça ifade etmiştir.

İşte bu nedenle ülkemizin en büyük teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe güvenle bakabilmeleri; her birinin toplumsal yaşama yön verebilen ve sorumluluk bilincine erişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri son derece önemlidir.

Bu kapsamda devletimiz, Sivas’ımızın tüm sektörlerde kalkınması, ülke ortalamasının üstüne çıkması, daha modern ve refah bir yapıya kavuşması ve bölgesinde örnek teşkil etmesi için yoğun çaba sarf etmektedir.

Sivas’ta eğitim kalitesinin artırılması, sağlık sisteminin daha sorunsuz ve hızlı işlemesi, ulaşımdaki sorunların ortadan kaldırılması ve mevcut yapısının iyileştirilmesi, sporun her dalında ulusal ve uluslararası başarılara imza atılması, kültür ve doğa turizminde daha etkin bir konuma ulaşması öncelikli çalışmalarımız arasındadır.

Cumhuriyet Kenti Sivas’ımızın yapısını ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, sahip olduğu tüm ekonomik, sosyal, tarihi ve kültürel potansiyelini değerlendirerek kalkınmasını ve gelişmesini sağlamak temel hedefimizdir.

Şunu çok iyi biliyoruz ki; müreffeh bir Sivas, daha müreffeh bir Türkiye demektir.Sözlerimin sonunda başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o’nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Daha sonra şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini Vali Davut Gül takdim etti. Ardından halk oyunları ekiplerinin gösterileri yer aldı.Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar geçit töreni ile son buldu.