SON DAKİKA
resmin alt tagı

“ETİ VE KIYMAYI GÜVENİLİR KASAPTAN SATIN ALIN”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK

Köy okullarında karne heyecanı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM

Sivas Valisi Gül: Sivas’ı Sağlık ve Termal Turizminde İyi Noktalara Taşımak İstiyoruz

Bu haber 25 Ekim 2018 - 7:21 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Davut Gül, il merkezinde  27-30 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 3. Uluslararası Termal ve Sağlık Turizm Zirvesi’ni değerlendirdi.

İl Özel İdaresi Encümen Salonu’nda yapılan toplantıda; termal ve sağlık turizm zirvesiyle ilgili ilimizin elde ettiği kazanımlar ve tecrübeler masaya yatırıldı.

Vali Davut Gül burada yaptığı açıklamada, 52 ülkeden 256 katılımcıyla ilimizde 3’üncü Uluslararası Termal ve Sağlık Turizmi Zirvesi’ni gerçekleştirildiğini ifade ederek, etkinliğin Sivas’ta turizm alanında yapılan en büyük organizasyon olduğunu söyledi.

Sağlık ve termal turizmde bir yol haritası belirlemeye çalıştıklarını ifade eden Gül, “İlimize gelen ziyaretçilerin önerileri, tavsiyeleri, eksiklikleri ve fazlalıkları arkadaşlarımız tarafından not alındı. Bundan sonra kongrede edindiğimiz tecrübe ile ilimize nasıl bir kazanım sağlayabiliriz onu düşünüyoruz. Ayrıca dünyadaki yayın kuruluşlarından buraya gelen misafirlerimiz tecrübelerini yayınladıkları kitaplarda anlatma imkânı buluyorlar. Bunları da zaman zaman bizlere iletiyorlar. İstiyoruz ki bu organizasyondan sonra bir adım ileriye gidelim. Tanıtım, altyapı, ikili ve ticari görüşmeler son derece önemli. Amacımız Sivas’ı sağlık turizminde mevcut potansiyelinden daha iyi noktalara taşımaktır.” dedi.

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ise Sivas’ın turizm potansiyelinin farklı pek çok ülkede anlatıldığına vurgu yaparak, “Burada birinci potansiyel olarak Balıklı Kaplıca’yı görüyorum. Bu tesislerimizi dünyaya açılan tesisler haline getirmemiz lazım. Dolayısıyla tesislerin gelişip zenginleşmesi için ortak bulunması, markalaşmış kişilerle daha ustalıkla işler gerçekleştirmesi etkili olacaktır. Sivas’ın büyük bir termal potansiyeli var. İyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Sağlık turizmi açısından ülkelerin sosyal ve sağlık politikaları gereği termal tesislere ziyaretçiler artıyor. Sıcak Çermik’te sadece tatil amaçlı değil hedef kitle tur firmaları ve ilgili ülkelerin sağlık bakanları ile irtibata geçip çalışma yapmalıyız. Yurt dışında ciddi bir Sivaslı potansiyelimiz var. Ülkelerin sağlık bakanlıkları ile irtibata geçip ziyaretçi potansiyelimizi artırmalıyız. İnsan sahip olduğu şeyin kıymetini bilmiyor olabilir ama bizim şehrimizin çok avantajı var. Sivas’a çok rahatlıkla turlar düzenlenebilir. İlgi çekecek bir il konumundayız. Bizde olanı pazarlama noktasında iyi bir noktada değiliz. Bu potansiyeli iyi bir fırsata dönüştürmeliyiz.” şeklinde konuştu.