SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

“Divriği’yi Turizme Kazandırmamız Lazım”

Bu haber 15 Kasım 2018 - 9:11 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Salih Ayhan, ilçe ziyaretlerine Divriği ilçesi ile devam etti.

Vali Ayhan, Divriği’de ilk olarak, Kaymakam Muhammet Öztabak’ı makamında ziyaret ederek ilçe hakkında bilgi aldı.

Ardından esnafları ziyaret ederek hayırlı, bol kazançlar dileyen Ayhan, vatandaşlarla da sohbet ederek, Divriği kaymakamı olduğu günleri yad etti.

Ayhan, Divriği ilçesinde Belediye Başkanı Hakan Gök’ü de makamında ziyaret etti ve belediyenin hizmetleri ve projeleri hakkında bilgi aldı. Ayhan, Gök’e çalışmalarında başarılar diledi.

Ayhan’ın ilçedeki bir sonraki durağı ise mimarisi ve olağanüstü taş oymaları ile Anadolu’daki en önemli mimari eserleri arasında yer alan Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası oldu. Ayhan, restorasyon çalışmalarında gelinen son durum hakkında yüklenici firmadan bilgi aldı ve camiyi gezdi.

Restorasyon çalışmalarında gerekli hassasiyetin gösterildiğini kaydeden Ayhan, sürecin de hızlanması için gerekli gayreti gösterdiklerini belirterek, “Divriği’nin kaybedecek hiçbir vakti yok. Bu eseri bütün vatandaşlarımızın görmesini sağlamak için gayret edeceğiz. Bir noktaya gelinmiş ancak yeterli değil. İnşallah vakıflarla, kurullarla, valiliğimizin gücüyle, belediye ve Divriği halkının büyük gayretleriyle Divriği Ulucami’nin restorasyonunu en kısa sürede bitirip halkın hizmetine sunmamız gerekiyor. Geçmişte zaman kaybedilmiş ama bundan sonra kaybedecek zamanımız yok. Buraya çok sık geleceğiz ve takip edeceğiz. Elimiz, gözümüz ve gönlümüz her daim burada olacak. Divriği’yi turizme kazandırmamız lazım.” dedi.

Ayhan, Divriği Ulu Cami ziyaretin ardından muhtarlarla bir araya geldi. Ayhan, muhtarların sorun ve taleplerini dinleyerek notlarını aldı. Ayhan, ilçenin sorun ve taleplerini bildiklerini belirterek gerekli çalışmaları yapacaklarını söyledi.

Divriği ilçesine pozitif ayrımcılık yapacaklarını kaydeden Ayhan, “Birlik ve beraberliğimizi sıkı tutalım ve tüm Divriği olarak ilçeye yapılması gereken şeyleri dile getirelim. Bizler de bunları gücümüz yettiğinde yerine getireceğiz.” diye konuştu.

İlçede şehit ve gazi aileleriyle de bir araya gelen Ayhan, kapılarının 24 saat açık olduğunu ve kendilerini sık sık arayacağını sözlerine ekledi.

Divriği Meslek Lisesi ve yeni atölyesini ile KYK kursunu da ziyaret eden Ayhan, öğrencilere eğitim hayatlarında başarılar diledi.

Sivas Orman İşletme Müdürlüğü’nün Divriği ilçesini yeşillendirme projesi kapsamında öğrencilerle birlikte binlerce fidanı toprakla buluşturan Ayhan ilçe temaslarını tamamladı.

Programlarda; Divriği Kaymakam Muhammet Öztabak, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, Belediye Başkanı Hakan Gök, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Harun Tan ile diğer ilgililer de yer aldı.