SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

REEL SEKTÖR VE FİNANS SEKTÖRÜ KAYSERİ’DE BULUŞTU

Bu haber 22 Kasım 2018 - 8:24 'de eklendi ve 181 views kez görüntülendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) & Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Reel Sektör & Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı Kayseri’de yapıldı.​

Reel sektör ve finans sektörünün temsilcileri Denizli, Konya, İzmir ve İstanbul’dan sonra Kayseri’de gerçekleştirildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Meclis Başkan Vekili Burhan Demirkaynak ile Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ‪ile Oda ve borsa başkanları katıldı.

TOBB Başkanı Rİfat Hisarcıklıoğlu, TBB ile TOBB’un birlikte bir ilki gerçekleştirdiklerini belirterek, “Anadolu’da diyalog toplantıları düzenliyoruz. Denizli-Konya-İzmir-İstanbul’dan sonra şimdi Kayseri’deyiz. Bankalarımız, reel sektörün dertlerini dinlemek için sahaya indi” dedi.

Bu toplantılarla reel sektör ile finans sektörünün birbirini daha iyi anlayarak, ortak çözümler geliştirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Yani bu sıkıntılı süreci birlikte çalışarak atlatacağız. Her iki sektörün de güçlendirilmesine ihtiyaç var. Bu kapsamdaki önerilerimizi hükümete ilettik, iletmeye de devam ediyoruz. Reel sektörün ve özellikle de KOBİ’lerin finansmana ulaşma imkânlarının açık tutulması hayati önemde” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, son dönemde ekonomide olumlu gelişmeler olduğunu, ancak ekonomideki canlanmanın henüz istedikleri noktada olmadığını söyledi.

Bu konuda Oda ve Borsalardan gelen ve hükümete ilettikleri 4 sektördeki vergi indirimlerinin hayata geçtiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Hükümetimiz ilk adımı böylece attı. Sonrasında kısa çalışma ödeneği aktif hale getirildi. Dün de ödeme sıkıntısına düşen, düzgün mükelleflerin SGK borçlarına 60 ay vadelendirme sağlandı. Tüm bu önlemler piyasaya moral verirken, hükümetimizin ticareti desteklediğini gösteriyor” dedi.

Bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inandıklarını ifade eden TOBB Başkanı şöyle devam etti: “Türkiye’nin temellerinin sağlam olduğunu biliyoruz. Son 25 senede, iç ve dış kaynaklı, çeşitli kriz ve çalkantıyı atlattık. Hepsinin de üstesinden geldik ve yola devam ettik. Bu sıkıntılı günleri aşmak için, reel sektör ile finans sektörü el ele vermiş durumunda. Çünkü biz hepimiz Türkiye için varız. İnanıyorum ki, bu teker bu tümsekte kalmayacak”.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın da ”Bankalar Birliği olarak ekonominin olumlu yönde seyrettiğini söyleyebilirim. Reel sektörle biz finans sektörü olarak aynı gemideyiz. Hızlı koşuyoruz. Elbette eksiklerimiz oluyor. Özeleştiri yapıyoruz ve yapacağız” dedi.

BANKA GENEL MÜDÜRLERİNE SİVAS’IN TALEPLERİ İLETİLDİ

Yönetim Kurulu Başkan Mustafa Eken, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İsmail Şimşek, Vakıflar Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ersin Özoğuz ve Bölge Müdürü Ramazan Yaman ile Kayseri’de görüşerek üyelerimizin sorunları ve taleplerini iletti.

RİFAT BAŞKAN SİVAS’A GELİYOR

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Sivastaki Fuar ve Kongre Merkezi ile TOBB Koleji hakkında bilgi alış verişinde bulundu. Başkan Eken, “Sayın Başkanımızı Sivas’a davet ettim. Aralık ayında ilimizde misafir edeceğimiz Başkanımıza şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

RIFAT BAŞKANA SÜRPRİZ KUTLAMA

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun doğum günü Kayseri’de Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ve oda başkanlarının sürpriz pastasıyla kutlandı. Başkan Eken, “ Genel Başkanımıza sağlıklı nice uzun ömürler diliyoruz.” dedi.