SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

SANAYİ BAKANINDAN TEŞVİK TALEBi

Bu haber 07 Kasım 2018 - 10:17 'de eklendi ve 102 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, Sivas’ın sanayide hak ettiği yatırımları alabilmesi için yaptığı girişimlere bir yenisini daha ekledi. Başkan Eken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret ederek, Sivas dosyası verdi. Eken, “Sivas büyürse, Türkiye büyür. Sivas’a verilecek teşvikler bölgenin ve ülkemizin kalkınmasını sağlayacaktır” dedi.

Başkan Mustafa Eken’in, göreve geldiği ilk günden beri üzerinden çalıştığı teşvik yasasıyla ilgili somut adımlar atılmaya başlandı.  Teşviklerde 4. Bölgeye alınan Sivas’ın 6. Bölgeye alınması  çağrısına Milletvekilleri de duyarsız kalmadı.

AK Parti Milletvekilleri Habib Soluk ve Semiha Ekinci, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu ve TSO Başkanı Mustafa Eken’den oluşan heyet başkent Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti.

Başkan Eken, ziyarette teşvik yasasında Sivas’ın 6. Bölgeye alınması yönünde hazırladıkları dosyayı sundu. Eken, “Milli Mücadele’nin merkezi Sivas’ta bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar alınmış, Cumhuriyetimizin temeli burada atılmıştır. Ülkemizin kurtulmasına, askeri ve ekonomik savaşın kazanılmasında Sivas önemli rol oynamıştır. Ancak ülkemizin kalkınması ve sanayimizin güçlenmesi yönünde çıkartılan teşvik yasasında Sivas maalesef hak ettiği değeri görememiştir. Çevre illerimizin dahi 5 ve 6. Bölgede olmasına rağmen Sivas, 4. sıraya konulmuştur. Bu durum yatırımcılarımızın haksız rekabet karşısında zarar görmesine neden olmuş, yeni yatırımcılar için dezavantaj oluşturmuştur. Dolayısıyla yatırımcılar yönünü teşvikte 6. Bölgede bulunan illere çevirmiştir. Sivas maalesef yeni yatırımlardan mahrum kalmıştır. Zira demiryolu şehri Sivas’ımızda her parselinden demiryolu geçecek şekilde Demirağ Organize Sanayi Bölgesi kurulmaktadır. 814 hektar alana 150 milyon lira alt yapı bedeli ile ihale edilen yeni OSB, Sivas ve bölge için bir fırsat oluşturmaktadır. Ancak, sanayicilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde teşvikteki sıralamamız yüzünden yeni yatırımlara sıcak bakılmamaktadır. Bu durum bizleri ziyadesiyle üzmektedir. Talebimiz, Teşvik Yasasında Sivas’ın 6. Bölge ya da Cazibe Merkezi gibi veya  hükümetimizin üzerinde çalıştığı teşviklerde en üst sıralamada yer alması konusunda gereğini takdirlerinize arz ederim. Bu teşviklere Sivas’ımızın alınması durumunda Odamızın özverili çalışmalarıyla Sivas’ın sanayileşerek, kalkınacağına olan inancımız tamdır” dedi.

Uzun soluklu gerçekleşen ziyarette Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hükümetin yeni yasa üzerinde çalışma yaptığını ve bu yasaya Sivas’ın da dahil edilmesi konusunda yardımcı olacaklarını söyledi.

Başkan Eken, “Bizlere destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Mili Savunma Komisyonu  Başkanı İsmet Yılmaz’a, Milletvekillerimiz Habib Soluk ve Semiha Ekinci ile AK Parti İl Başkanımız Hakan Aksu’ya teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.