SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Şehir Kültüründe Eşsiz Bir Değer: Hayat Ağacı Dergisi

Bu haber 17 Kasım 2018 - 8:19 'de eklendi ve 116 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğrenci Kulübü tarafından “15 Yıllık Yayın Macerası: Hayat Ağacı Dergisi ve Şehir Kültürü” konulu panel düzenlendi. 

Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sivas Hizmet Vakfı öncülüğünde yayımlanan Hayat Ağacı Dergisinin çeşitli yönleriyle anlatıldığı panele derginin genel yayın editörü Tekin Şener, yayın editörü Mehmet Ali Erdoğan ve fotoğraf editörü Ahper Nuri Delican konuşmacı olarak katılım sağladı.

Hayat Ağacı Dergisinin 36. Sayısı Hazırlanıyor

Hayat ağacı dergisinin kuruluşuna değinen yayın editörü Tekin Şener,  “Türkiye’de on beş yıl yaşayan bir dergi bulmak kolay değil. Özellikle şehir kültürü alanında bu çok daha zor. Uzun yıllar faaliyetlerine devam eden edebiyat dergileri var. Ama şehir kültürü dergileri bir heyecan ile kurulup, hızla yayılıp ondan sonra hızla yayın hayatını terk ediyorlar.  Hayat Ağacı Dergisi’nde ise biz bir istikrar sağladık. Derginin ilk sayısını 2005 yılının Şubat ayında çıkardık. Şehir kültürü ve şehir hafızası kavramları malum, bunlar metafizik şeyler; elle tutulabilir şeyler değil, gözle teşhis edilebilen şeyler değil. Ama bunların varlıklarını biz hayatımız boyunca sınayarak teşhis edebiliyoruz. Tıpkı teneffüs ettiğimiz hava gibi. Şehir nedir? Bunun üzerine çok düşünce üretiliyor. Şuan çok tanım görüyorum ama bu tanımlar şehrin bir yüzünü öne çıkaran tanımlar. Bizim için bunların hepsi geçerlidir, doğrudur. “ diye konuştu.

Şehir Tarihi ve Şehir Kültür En Önemli Çıkış Noktamız

Derginin içeriğinden bahseden yayın editörü Mehmet Ali Erdoğan,  “Eskiden çıkmış, zaman içinde yayından kalkmış dergiler, gazeteler tekrar hatırlatıldı. Onlara dair dosyalar hazırlandı. Son yıl sayılarda özellikle ısrarla devam ettiğimiz bir bölüm var, kıraathane diye. Orda daha çok Sivas’a dair yayımlanmış kitaplar tanıtıldı. Şehirde yaşayanların haberdar olması için kısa bilgiler veriliyor. Mahalle dosyalarımız vardı. Devamlı değildi, arada yaptık, şehrin özellikle eski mahalleleri. İlk yaptığımız dosya Çavuşbaşı dosyasıydı yanlış hatırlamıyorsam. Çayırağzı, Kepçeli, Bezirci dosyası yapıldı. Bunlar bu mahallelerin tarihine ışık tutan, oradaki hâlihazırda yaşayan insanlardan, özellikle yaşlılardan, aldığımız bilgilerle meydana gelen değişim, gelişim anlatıldı. Arkeoloji ile ilgili bazı dosyalar yayınlandı, hala devam eden bir konumuz var.” dedi.

Fotoğrafta Bir Sanat, Bir Tarih Var

Hayat Ağacı Dergisi Fotoğraf Editörü Ahper Nuri Delican, “ Bir dergiyi elinize aldığınızda ilk önce fotoğrafına bakarız. Dergiye konulan bir fotoğraf güzelse dergiyi okutacağını düşünüyorum. Fotoğraf bir belge hem de bilgi kaynağı bizim için. Fotoğrafta da bir sanat, bir tarih var. Bir de şu var; biz tarihi yapıların fotoğraflanması ile ilgili bir sergi açtık. Şuanda hala tarihi yapılarımız var ve onların çekilmesi lazım. Farklı zaman da farklı açılarla farklı şekillerle çekilip, Sanat Tarihi Bölümü böyle bir albüm ya da böyle bir sergi açıp farkındalık oluşturulmalı. Neden? Çünkü insanlar sadece görüyor ama bakmak ve görmek çok ayrı şeyler.  Onu bir sanat tarihçinin görmesi ile başkasının görmesi farklı bir şeydir.” diye aktardı.

Hayat Ağacı Dergisi Sivas İçin Çok Önemli Bir Marka

Programın kapanış konuşmasını yapan Sanat Tarihi Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdal Eser, “Sanat Tarihi Kulübü olarak bu tür toplantıları çok önemsiyoruz. Amaç aslında sanat tarihi öğrencilerine nasıl bir konu dünyası içinde olduklarını, alanın ne kadar geniş bir alanı kapsadığını göstermek. Hayat Ağacı Dergisi ekibi ile aynı saftayız . Yapmaya çalıştığımız şey kültür envanterini derlemek ve toparlamak. Bunun çok farklı adımları söz konusu, dergicilikte bunlardan birisi. Bunun en başından itibaren bir gönül işi olduğunu hissetmeniz gerekiyor.  Gerçekten bir işi yaparken ruhumuzu o işe katmamız gerekiyor. Ben Hayat Ağacı Dergisinin Sivas için çok önemli bir marka olduğunu düşünüyorum. Türkiye de alanındaki en zengin içerikle yayınlanan, en büyük dergisidir Hayat Ağacı Dergisi. Ara Güler biliyorsunuz yakın zaman da vefat etti. Bir cümlesi çok hoşuma gitti. Onu paylaşmak istiyorum ‘En iyi fotoğraf makinası en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktilo en iyi romanı yazardı’  Hâkim olmamamız, ruhumuzu katmamız gerekiyor. Ne iş yaparsak yapalım en iyisini yapmamız gerekiyor. Sanayi devrimi sonrası şehir tanımlaması değişmiş olduğu halde ama şehirle ilgili değişmeyen bir şey var oda insan. Sanat Tarihi Bölümünde anlatmaya çalıştığımız şeyi bugün burada çok güzel özetlediler. ” diye ekledi.Program soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.