SON DAKİKA
resmin alt tagı

Bölgeler farkı asgariye inecek

DÜNYA, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, OTOMOBİL, SAĞLIK, SPOR, TEKNOLOJİ

‘Kan Acil Değil, Sürekli Bir İhtiyaç’

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

YETKİSİZLERE İZİN VERMEYİN

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

“Çevre Dostu Bir Seçim Kampanyası İstiyoruz”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK, SPOR, TEKNOLOJİ

SİVAS VALİSİ GÜL, MECLİSE VEDA ETTİ.

Bu haber 01 Kasım 2018 - 18:32 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

 

Sivas Valisi Valisi Davut Gül, Kasım ayı İl Genel Meclisi Toplantısına katılarak il genel meclisi üyeleri ile vedalaştı.

Programda bir konuşma yapan Gül, Sivas İl Genel Meclisi’nin, şehrin lehine karar verme noktasında Türkiye’de parmakla gösterilecek iller arasında olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de belki bir numarada olan bir meclis. Bunu kaliteli kılan bunu bir numara yapan sizlersiniz. Mesele Sivas olduğunda bütün farklılıklarınızı bir tarafa bırakarak şehrin menfaati için bir araya geliyorsunuz. Ben meclis başkanımıza ve sizlere tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

Hizmetin nasip işi olduğunu vurgulayan Gül, “Allah nasip ettiyse hizmet yapıyorsunuz. Ama bu nasibin olabilmesi için de sizin gayret etmeniz, çalışmanız lazım. Sivas’ta eğer hizmet nasip olduysa bu hizmetlerin hemen hemen yüzde 90’ı il özel idaresi eliyle yapıldı. Dolayısıyla da sizlerin eliyle yaptık. Bu başarıda sizlerin katkısı birinci öncelik” diye konuştu.

Meclisin verdiği kararların uygulandığını ifade eden Gül, “Siz bu sene 2 milyon metre kare parke taşı döşensin kararı verdiniz ve biz idare olarak 2 milyon metre kare parke taşını döşemek için çalıştık. Geçen sene 1 milyon 700 bin metre kare taş döşensin kararı alındı ve bunu yapmaya çalıştık. 10 bin kişilik yurt oy birliğiyle alındı. Borçlanması oy birliğiyle alındı. Dolayısıyla da bunun her birinde sizin katkınız var” ifadelerini kullandı.

Kırsalda yapılan hizmetler hakkında bilgi veren Gül, “Bu meclis hiçbir şey yapmasa bile cumhuriyet tarihinde döşenen taşın bir buçuk katından daha fazla köylere kilitli parke taşı döşenmesi için karar aldı. Çöpleri toplattınız. Kanalizasyonla ilgili, içme suyuyla ilgili, yolla ilgili, yamayla ilgili, halı sahayla ilgili hizmetler yapıldı. Köylerimiz ilk defa bu meclisin yaptığı çalışmalarla halı sahaya kavuştu” dedi.

Meclisin eğitim yatırımlarına ve kamu binalarına da büyük önem verdiğini vurgulayan Gül, “Köylerde okul ihtiyacı olup da yapmadığımız hiçbir yer kalmadı. Kaldıysa bile çok böyle kendi imkânlarımızla küçük imkânlarla yapılabilecek bir yerdir. Şehirde çeşitli kamu binaları yenilendi. Mutlaka özel idare eliyle yapılan bir kamu binası var. Diğer yandan 10 bin kişilik yurdu yaparken bunu kredi kullanıp kredi yurtlar kurumuna kira vermek amaçlı düşünmüştük. Yaklaşıkta 225 milyon lira toplamda bir harcama olacağı ön görüldü. Kredi yurtlar kurumundan bize teklif geldi. Bunu satın almak istiyorlar. 300 milyon liraya bize satın diyorlar. Yani devletin bir kurumu diğer bir kurumundan 300 milyon liraya bunu almak istiyor. Yurt yapıldı mı yapıldı. Gençlerin ihtiyacı görüldü mü görüldü. İstihdam sağlandı mı sağlandı. Özel idare buna öncülük yaptı mı yaptı. Ve 75 milyon lira da yani eski parayla 75 trilyon lirada bir para kazanmış oldu. Bu il özel idaresinin kaynak oluşturması anlamında da çok önemli bir miktar. Yani Türkiye’de hiçbir il özel idaresi bir yıl içerisinde böyle bir iş yaparak böyle bir para kazanmamıştır. Bu yola gidecek, suya gidecek, özel idarenin diğer ihtiyaçlarına gidecek. Borçların ödenmesine gidecek. Sonuç itibari ile özel idarenin bir kaynağı olmuş olacak.” İfadelerini kullandı.

Görev süresi boyunca meclisin yakın ilgisine ve desteğine teşekkür eden Vali Gül, İl Özel İdaresi çalışanlarını ve il genel meclis üyelerini yaptıkları güzel hizmetlerden dolayı kutladı.