SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

“Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok”

Bu haber 03 Aralık 2018 - 11:44 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ilimiz protokol mensupları ile çeşitli engelli gruplarından oluşan bireyler halı saha futbol maçında bir araya geldi.

Özel gereksinimli bireylerin toplumda etkinliğinin arttırılmasına, mevcut imkân ve fırsatlardan eşit bir şekilde yararlanmalarına ve her anlamda aramızda ‘var’ olduklarının vurgulanmasına dikkat çekmek için protokol karması ile engelliler karması maçı kıyasıya ve heyecanın üst düzey olduğu pozisyonlara sahne oldu.

Sivas Valisi  Salih Ayhan, engelliler için farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, “Mevcut sosyal haklarını daha da iyileştirmek istiyoruz. İnsanlar fiziki anlamda engelli değildir, önemli olan zihinsel engelleri ortadan kaldırmaktır. Engelli vatandaşlarımız hepimize olduğu gibi idareci ve yöneticilerimize de emanettir. Onların üzüntülerini paylaşacağız, sevinçlerine ortak olacağız.” dedi.

Hiçbir engellinin durumunun kendi seçimi olmadığını bilerek, her sağlıklı bireyin de birer engelli adayı olduğu bilincinde olmamız gerektiğini vurgulayan Ayhan, “Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve Sivas Valiliği olarak bizler de, Sivas’ı her alanda olduğu gibi ‘Engelli Dostu Şehir’ olma noktasında da ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği konuma taşıma azim ve kararlılığımızı devam ettirmekteyiz. Bu akşam burada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzün organize ettiği, ‘Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok’ isimli sosyal proje arkadaşlarımızın bu gayretinin somut bir örneğidir. Yine bu tür sosyal ve sportif etkinliklerde bir araya geleceğiz. Onların yüreğine dokunacağız.” dedi.Düzenlenen müsabakanın sonucunda, dostluk, sevgi ve birliktelik kazandı.