SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Eken ” Hepimizin arzusu yerine geldi”

Bu haber 25 Aralık 2018 - 11:55 'de eklendi ve 139 views kez görüntülendi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ,yeni belirlenen asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu.

Eken “Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2019 yılında uygulanacak asgari ücret 2 bin 20 lira olarak açıklanmıştır. Bu rakamların öncelikle, işçi ve işverenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi

Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren TSO Başkanı Mustafa Eken “Asgari ücretin artması hepimizin arzusudur.

Ancak, asgari ücretteki yükselişle birlikte işverenlerimizin yükü de artmıştır. Yüzde 25’lik zam, stopaj ve primlerdeki artış işverenlerimize  yaklaşık bin lira bir maliyet yüklemiştir.

Asgari ücretin işçi kanadından baktığımızda yeterli olup olmadığı ekonomik şartlarda değerlendirilmelidir.  Ama iş dünyasına baktığımızda asgari ücretin rakamından ziyade ekonomimizin bir raya oturmasını istiyoruz.

Ekonomimiz iyi olduğu müddetçe biz üretimimizi, ihracatımızı, iç piyasamızı canlı tuttuğumuz müddetçe ne asgari ücretle ne de diğer giderlerle ilgili bir sıkıntı yaşamayız.

Bu canlılık sağlandığı takdirde biz işverenler olarak asgari ücretinde çok sorun olmayacağı kanaatindeyiz.

Zira asgari ücretteki artışla birlikte işverenlerimizin üzerinde oluşacak yükümlülüklere ilişkin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün yapılan açıklamalar, hepimizin içini rahatlatmıştır.

Bölgesel istihdam teşviklerinin bir yıl daha uzatılma kararı İstihdama katkı sunmak amacıyla atılmış büyük bir adımdır.

İşverenlerimize yönelik sağlanan 6 puanlık SGK teşvikinin devam edecek olmasını çarkların dönmesi ve ülkemizin büyümesi, istihdamın önündeki engellerin aşılması açısından son derece önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.

Ayrıca,  yine ilimiz ve ülkemizdeki istihdamının artırılmasına yönelik 2018’de 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğini 12 ay devam edecek olması da iş dünyamıza önemli katkılar sunacaktır.

Bizler iş dünyası olarak, önümüzün açıldığı, gerekli teşviklerin sağlandığı takdirde her zaman üretmeye, istihdamı artırmaya hazır olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizin büyümesi ve kalkınmasına yönelik iş dünyamızın her zamanında yanında olmasından dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”dedi