SON DAKİKA
resmin alt tagı

“ETİ VE KIYMAYI GÜVENİLİR KASAPTAN SATIN ALIN”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK

Köy okullarında karne heyecanı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM

GÜNEYDOĞU ASYA VE İPEK YOLU TİCARET FIRSATLARI TOPLANTISI SİVAS’TA YAPILDI

Bu haber 27 Aralık 2018 - 13:47 'de eklendi ve 108 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası, Sivas Ticaret Borsası ve Er Holding’in katkıları ile “Güneydoğu Asya ve İpek Yolu Ticaret Fırsatları Toplantısı” Sivas’ta düzenlendi.

Tayland Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Geliştirme Departmanı Türkiye Direktörü ve aynı zamanda Tayland Ticaret Ateşesi olan Dr. Niwat Hansawad ile Tayland Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret Geliştirme Departmanı Genel Sekreteri Piya Sutthima Keskin, Türkiye ve Tayland arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve yatırım sahalarını incelemek için Sivas’a geldi. Sivas’ta ihracat yapan firma sahipleri ile Tayland’lı yetkililer Türkiye ve Tayland arasında yapılacak olan yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Ticaret Borsası Başkanı Abdulkadir Hastaoğlu, SGK İl Müdürü Kadir Boztepe, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Er Holdig Yönetim Kurulu Başkanı ve Sivas Belediye Başkan Adayı Memet Er, Tayland-Türkiye iş Konseyi İcra Kurulu Üyesi Erdi Er ve İhracat yapan Sivaslı iş insanları katıldı.

İhracatın önemine değinen Sivas Ticaret Borsası Başkanı Hastaoğlu, “İnsanlık tarihinin en önemli yapı taşlarından biri olan İpek Yolu; geçmişte olduğu gibi günümüzde de her zaman etkisini hissettirmiştir. İhracat bir ülkenin büyümesinde, kalkınmasında ve gelişmesinde olmazsa olmazı, en önemli değeridir. Türkiye’nin ve ilimizin şu an içinde bulunduğu ekonomik durumu göz önüne alacak olursak, tek çıkış yolu üretimimizi artırmak ve üretilen yeni ürünleri dış pazarlara ihraç etmektir. Bugün burada siz Sivaslı İş insanlarımıza, Tayland’la ticaret yapma imkânını sağlamak için bu toplantıyı düzenliyoruz. Sivas’ın kalkınması, refah seviyesinin yükselmesi ve ihracatının artması için bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeliyiz ve Sivas’ta ürettiğimiz ürünleri Tayland ve diğer ülkelere ihraç etmeliyiz.” İfadelerini kullandı.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, “Burada bulunmamızın sebebi, Tayland’da ki iş dünyasıyla Sivas’taki üreticilerimizi, sanayicilerimizi ve yatırımcılarımızı bir araya getirmek. Biz göreve geldiğimizden beri hep savunduğumuz bir şey vardı. Sivas teşvik kapsamında hak ettiği yere gelmezse dışarıdan yatırımcı getiremeyiz, getirmekte zorlanırız. Daha fazla yatırımcı getirebilmemiz için önümüzün açılması gerek” dedi.

Tayland Ticaret Ateşesi Dr. Niwat Hansawad ise,”Tayland’a bağlı İstanbul odası temsilcisiyim, görevimiz Türkiye ile Tayland arasındaki ticaret ilişkilerini geliştirmek. Bu sene çok heyecanlı bir sene bizim için Tayland ile Türkiye arasındaki ilişkimizin 60’ncı yıl dönümü. Şu anda iki ülke arasındaki ilişkiyi gözlemlemekteyim. Şu anda 1,5 milyar dolar ticaret hacmimiz var. ” diye konuştu.