SON DAKİKA
resmin alt tagı

İletişimciler iftardaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

TÜDEMSAŞ ‘TAN İHRACAT MÜJDESİ

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

“Her Sağlıklı İnsan Bir Engelli Adayıdır”

Bu haber 04 Aralık 2018 - 12:35 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan ve il protokolü, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ münasebetiyle Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen akşam yemeğinde, şehrimizde ki engelli vatandaşlarımızla ve aileleriyle bir araya geldi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, burada yaptığı konuşmada; “Sizlerin sevincine, derdine ortak olmak; ailelerimizin duasına muhatap olmak en büyük dileğim ve hedefim. Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak sizlerin hayatını kolaylaştıracak her türlü adımı atarak pozitif ayrımcılık yapacağız. Sadece bir gün değil 365 gün boyunca bizim en değerlimiz sizler olacaksınız.” dedi.

Devletimizin, reform niteliğinde geliştirdiği birçok kampanya ve projelerle, engelli vatandaşlarımızın da daha müreffeh yaşamaları, üretken ve aktif fertler olarak toplum hayatında yer almaları için çaba gösterildiğini vurgulayan Ayhan, özel gereksinimli bireylerin yetenekleri ve birikimleri doğrultusunda başarılara imza atmaları için bütün imkânların seferber edildiğini kaydetti.

“Engelli Dostu Şehir”

Hiçbir engellinin durumunun kendi seçimi olmadığını belirterek, her sağlıklı bireyin de birer engelli adayı olduğu söyleyen Vali Salih Ayhan; “Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve Sivas Valiliği olarak bizler de, Sivas’ı her alanda olduğu gibi ‘Engelli Dostu Şehir’ olma noktasında da ulusal ve uluslararası düzeyde hak ettiği konuma taşıma azim ve kararlılığımızı devam ettirmekteyiz. Bu kapsamda ilimizde yaklaşık olarak 6000 aileye engelli evde bakım ücreti ödenmekte, Özel Bakım Merkezlerinde 760 engelliye yatılı bakım hizmeti verilmekte, %40 ve üzeri engelli olanlar için engelli kimlik kartı çıkarılmakta ve engelli aylığı bağlanmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasının devamında Ayhan; “Engelli vatandaşlarımızı Allah’ın topluma, biz idarecilere birer emaneti olarak kabul ediyor; onların, yaşama sevinciyle hayata sarılmaları, geleceğe güvenle bakmaları, hayatın her alanında varlık göstermeleri, bakımları, barınmaları, eğitimleri, rehabilitasyonları ve istihdamları için devletimizden aldığımız güçle ve tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, engelsiz bir dünya için herkesi en üst düzeyde sorumluluk üstlenmeye davet ediyor; sosyal yaşamın bir parçası olmalarının önündeki engelleri azimle, inançla aşan engelli vatandaşlarımızın, ailelerinin ve onların dertleriyle dertlenen, sevinçlerini paylaşan tüm Sivaslı hemşehrilerimin ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü tebrik ediyorum. Tüm engelli vatandaşlarımıza ve ailelerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum.” şeklinde konuştu.

Program sonunda engelli bireylerin ve ailelerinin ‘dede’ diye benimsediği Prof. Dr. Recep Toparlı’ya ve’ baba’ diye sevdiği belediye başkan yardımcısı Ahmet Özaydın’a Vali Salih Ayhan tarafından plaket takdim edildi.