SON DAKİKA
resmin alt tagı

‘Camiler çocuk dolsun, Ahlakı Kur’an olsun’

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

ÇİÇEKLER TOPRAKLA BULUŞUYOR…

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

PALANDÖKEN,“ESNAF OKUL GIDASI LOGOSU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, OTOMOBİL, SAĞLIK, TEKNOLOJİ

Hızlı tren çalışmalarına 24 saat az geliyor

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

KENEVİR ÜRETİMİ SİVAS’DA YAPILSIN

Bu haber 14 Ocak 2019 - 8:14 'de eklendi ve 78 views kez görüntülendi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, poşet tüketimin azaltılmasıyla birlikte gündeme gelen kenevir yetiştirilecek iller arasına Sivas’ın da dahil edilmesini istedi.

Başkan Eken, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bilindiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevreyi koruma kapsamında poşet tüketimin azaltılması sonrasında bazı gelişmeler yaşanmış olup bu gelişmeler ardından Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları ile ülkemizde kenevir üretiminin yaygınlaşması ve sanayi üretimine katkı sağlanması gündeme gelmiştir.

Kenevir çok değerli bir bitki olmakla birlikte dünyada genel olarak uyuşturucu üretiminde kullanılması ile gündeme gelmiş bir bitkidir. Oysa ki kenevir plastik sanayinden ilaç sanayine, tarımdan hayvancılığa, tekstilden gıdaya bir çok alanda kullanılan Allah’ın bizlere büyük bir nimetidir.

Ülkemizde kenevir üretimi yasak olup 29 Eylül 2016 da resmî gazetede yayınlanan kenevir yetiştiriciliği ve kontrolü hakkında yönetmelikle 19 ilde ürünün yetiştirilmesi ve takibi yapılmaktadır. Bu 19 il içine yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük topraklarına sahip olan ve ilgili raporlarla kenevir yetiştiriciliği için en uygun illerden biri olan Sivas’ın eklenmesi gerek Sivas çiftçimiz gerekse bu süreçten sonra ilimizde gelişecek olan sanayicilerimiz için oldukça önemlidir.

Bu kapsamda başta ilimizde faaliyet gösteren ilgili kurumlar başta olmak üzere meslek odalarımızı sivil toplum kuruluşlarını ilimiz siyasi partilerini bürokratlarımızı bu konu hakkında duyarlı olmaya davet ediyoruz.”