SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Sivas Valisi Ayhan “Hiç kimse vazgeçilmez değil”

Bu haber 28 Ocak 2019 - 15:07 'de eklendi ve 105 views kez görüntülendi.

 2019 yılının ilk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Sivas Valisi  Salih Ayhan’ın başkanlığında yapıldı. Kamu, kurum ve kuruluşlarının çalışmalarının masaya yatırıldığı ve kurumlar arası koordinasyon gerektiren işlerin görüşüldüğü toplantı, İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Salih Ayhan, ilimizin kamu yatırımlarında Türkiye’de en çok yatırım alan illerden birisi olduğunu vurgulayarak, “Toplam yatırımcı kuruluş sayımız 33 adettir. Toplam proje bedeli 9.6 milyar TL’dir. Toplam proje sayısı ise 507’dir. Yüksek hızlı tren, MTA’nın projeleri ve birçok küçük çalışma bunlara dâhil değildir” dedi.

Yapılan genel seçimler sonrası yeni bir hükümet modeline geçildiğini hatırlatan Ayhan, Cumhurbaşkanlığı hükümet modeli ile ilimiz yöneticilerinin hızlı karar alması, çözüm odaklı ve pratik olması gerektiğini söyledi. Yeni sistemle vatandaş odaklı etkin bir yönetim modelinin benimsendiğini hatırlatan Ayhan, “Ankara’daki yeni kurgunun taşraya yansıması devam etmektedir. Ancak taşradaki dinamiklerin de kendini buna konumlandırması gerekmektedir. Buna tam adapte olunamadığını müşahede etmiş bulunmaktayım. Bu değişim ve dönüşüm sürecinde yeni dönemin kodlarını herkesin çok iyi bir şekilde okuması gereklidir. Bu değişim ve dönüşümü okuyamayan kişiler, bu sistemin dışında kalacaktır” diye konuştu.

Yeni dönemde iki kavramın ön plana çıktığını ifade eden Ayhan bunların denetim ve koordinasyon olduğunu söyledi. Toplantının amacının koordinasyon olduğunu belirten Ayhan, “Kurumlarımız hizmetlerini basın-yayın yoluyla ya da kurumsal hesaplarından kamuoyu ile paylaşıyor. Burası hizmetlerin anlatıldığı yer değil, koordinasyonu gerektiren hususları paylaşmak ve çözüm bulmaktır” şeklinde konuştu.

Her kurumun temel vazifesinin millete hizmet etmek olduğunu ifade eden Ayhan, “Vatandaş derdini anlatamıyor, bir kurumun kapısından içeri giremiyorsa bunu sorgulamamız gerekmektedir. Hiçbir mazeretin esiri olmamalıyız. Bu koltuklara biz isteyerek geldik, bunun da hakkını vermemiz lazım. Makam koltuğunda oturmamalı, sahada olmalı, hizmetlerimizi ve çalışmalarımızı takip etmeliyiz. Bende dâhil olmak üzere hiç kimse vazgeçilmez değil” diye konuştu.

Seçim güvenliği konularına da değinen Ayhan, “”Bütün ilçelerimiz seçim koordinasyon kurullarını kuracaklar. Sürekli bu konuda istişareye açık olacaklar. Kurullarımızda seçim kurumundan gelen talepleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmekte. Bu konuda zafiyet gösterilmesin” ifadelerini kullandı.

İldeki metruk yapılara da değinen Ayhan, “İl merkezi ve ilçelerde ne kadar metruk bina varsa bunun tespiti yapıldı. Belediye başkanlarımızın yıkılması gerekenleri yıkması, yıkılamayacak olanları da güvenli hale getirmesini istiyoruz” dedi.

Sivas Kongresi’nin 100. yılı etkinlikleri kapsamında çeşitli faaliyetlere yer verileceğini hatırlatan Ayhan, ülkemizde mevcutta bulunan helikopterlerinden ardından 17. ambulans helikopterin ilimize kazandırıldığını da hatırlattı. İkinci üniversitenin Sivas’ın hayali olduğunu ve bunun gerçekleştiğini hatırlatan Ayhan, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının 2. üniversiteye enerjilerini vermelerini istedi.

Daha sonra Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, bir sunum gerçekleştirerek üniversitenin geldiği noktayı değerlendirdi.

Ardından Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın koordinasyon toplantılarına son kez katıldığını hatırlatarak, başkanlığı sürecinde il bazında çalıştığı tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya da karla mücadele konularında yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Toplantının sonunda İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç ambulans helikopter hakkında, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ise Gökmedrese’nin son durumu ile ilgili bilgi verdi.