SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Sivas’taki İstihdam Sayısı Artıyor

Bu haber 22 Ocak 2019 - 15:02 'de eklendi ve 89 views kez görüntülendi.

Bazı toplantılara katılmak ve temaslarda bulunmak üzereSivas’a gelen Türkiye İş Kurumu (İŞ-KUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ,Sivas Valisi  Salih Ayhan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Salih Ayhan, İŞ-KUR İl Müdürlüğünün yeni, değişken yönetim anlayışında kendini en iyi konumlandıran rolünü, misyonunu en iyi yerine getiren kurumlarımızdan birisi olduğunu söyledi.

İŞ-KUR’un firmalarla irtibat, iş başı eğitimleri ve diğer programlarda süreci iyi yöneten ve Ankara’nın da güçlü destekleri ile ilimize can suyu olan bir kurum olduğunu dile getiren Ayhan, “İl müdürlüğümüz zamanın da ruhuna uygun bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir. İlimizde 3 binin üzerinde Toplum Yararına Çalışma Projesi’nden çalışan vatandaşımız var. Yakın zamanda bin kişi daha sisteme katarak ilimize en azından 4 bin kişiye istihdam sağlamak istiyoruz. Hem il ekonomisine hem iş başı eğitimine hem de geçici de olsa bir istihdama katkı sağlanmış oldu.” dedi.

İŞ-KUR’un yönetim yapısının en önemli unsurlarından birinin illerdeki il istihdam ve mesleki eğitim kurulları olduğunu ifade eden Genel Müdür Cafer Uzunkaya ise “Yıl içerisinde belirli aralıklarla valilerimizin başkanlığında, istihdamın tüm aktörlerinin yer aldığı İl İstihdam Kurulu Toplantıları yapılmaktadır. Bizler de bugün Sivas’a gelerek istihdam konusunda hedeflenen ve planlanan önemli bir toplantıyı icra ediyoruz. Burada Sivas Valiliği başta olmak üzere tüm paydaşlarımızın birlik beraberliği ile inanıyorum ki Sivas 2019 yılında daha çok güç kazanacak ve istihdam hedefleri yüksek olacak.” şeklinde konuştu.

Daha sonra Vali Salih Ayhan ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya’nın katılımıyla İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Toplantısı’nın yeni yıldaki ilk toplantısı Vali Ahmet Muammer Bey Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Ayhan, Genel Müdür Uzunkaya’nın da katılımı ile toplantının daha anlamlı olduğunu belirterek, “Toplantımızda 2019 yılının planlaması, hem de istihdam ve üretim ile ilgili değerlendirmelerimizi yapacağız. İlimize hayırlı olsun. İnşallah hayırlı kararlar alacağız. Toplantımızın ilimiz ekonomisine, istihdamına ve iş dünyasına çok önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

İŞ-KUR Genel Müdürü Uzunkaya da; bugüne kadar güçlü istihdam politikalarının Sivas’ta uygulandığını belirterek, bundan sonra yapılacak çalışmalarla daha iyi yerlere geleceklerini söyledi.

Bir ülkenin en önemli konusunun işsizlikle mücadele olduğunu aktaran Uzunkaya, “Bu durum bizim için de tüm dünya ülkeleri içinde geçerlidir. Türkiye her zaman büyük meselelerle mücadele etti. Büyük ülkelerin büyük imtihanları olur. Türkiye son dönemlerde çok büyük badirelerin üstesinden geldi. 2002 yılında 24 bin 482 kişi istihdam eden bir kurum, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 2017 yılında 1 milyon 57 bin 249, 2018 yılında bütün zorluklara rağmen yüzde 18 bir artışla 1 milyon 247 bin 108 kişinin istihdamına aracılık yaptı.” diye konuştu.

Uzunkaya, Sivas’ta ise İŞ-KUR aracılığıyla 6 bin 468 kişinin istihdam edildiğini söyledi.

-İŞ-KUR-EŞTAŞ İş Başı Eğitim Programı Protokolü İmzalandı-

İŞ-KUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya ile Vali Salih Ayhan daha sonra İŞ-KUR-ESTAŞ İşbaşı Eğitim Programı protokol imza törenine katıldı.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törende konuşan ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin firmalarının çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken ise teşvik kapsamında ESTAŞ’ın 6. bölgeye alınması durumunda bin kişi daha çalıştıracağı sözünü hatırlatarak bunun gibi birçok firma bulunduğunu ve Sivas’ın teşvik kapsamında hak ettiği yere gelmesi gerektiğini söyledi.

Uzunkaya da, Türkiye’de iş problemi değil, işverenlerin aradığı elemanları bulamamaları konusunda sıkıntı yaşandığına dikkat çekerek, “Mesleği, bilgisi ve alın teri olana devletin onlarca istihdam imkânı var. Özel sektörümüzde, işe girme oranlarını artırdık. İŞ-KUR 2018 yılında başarılması zor olanı gerçekleştirdi. 1 milyon 247 bin kişi iştiham edildi. İş gücü piyasasında işin olduğunu da asla unutmamak gerekiyor. Kurumumuz ülkemizin mesleki problemine, işbaşı eğitim programları ile çözüm bulmaya çalışıyor. Bu noktada ülke genelinde nitelikli elaman yetiştirmek için gayret gösteriyoruz. Sivas’ın önemli olan kuruluşlarından ESTAŞ’ da işbaşı eğitim programlarına katkı sağlayarak, onlarca kişiye istihdam kapısını açmış oluyor. Şahsım olarak hem istihdam seferberliğine, hem de mesleki eğitime önem veren ESTAŞ’ı tebrik ediyor, başarılı çalışmalarıyla daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum.” dedi.

Vali Salih Ayhan ise, işsizliğin tüm dünyada sorun olduğunu belirterek, zaman içerisinde işsizliğin sektörel anlamda çeşitlilik gösterdiğini söyledi.

ESTAŞ’ın rotasını uluslararası alanda çizen bir firma olduğunu kaydeden Ayhan, “ESTAŞ, dünyadaki dönüşümü iyi okuyor. İlimizde de çok önemli çalışmalar yapıyor. Bizlerde meslek liselerini ara elamanlar değil, aranan eleman olma noktasında çalışma yapacağız. İŞ-KUR harika çalışmalar yapıyor, bunları daha da çeşitlendireceğiz.” şeklinde konuştu.

  1. Organize Sanayi Bölgesi’nin önemine de vurgu yapan Ayhan, “Burası Sivas’ın kırılma noktası olacak. 2. OSB’yi bünyemize aldığımız takdirde yollarıyla, alt yapısıyla, üst yapısıyla 6. Bölge teşvikini de aldığımız takdirde Sivas işsizliğini hızlı bir şekilde eritecek. Çalışmamız devam ediyor. Emeğini esirgemeyen, fedakârlık yapan, gecesini gündüzüne katarak çalışan firmaları tebrik ediyorum. Onlar bizim yükümüzü alıyor.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İŞ-KUR-ESTAŞ İşbaşı Eğitim Programı Protokol İmza Töreni gerçekleştirildi.