SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

EĞİTİMDE ÇITA YÜKSELECEK

Bu haber 22 Şubat 2019 - 13:15 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Salih Ayhan merkez ve ilçelerde bulunan tüm okul müdürleri ile bir araya gelerek, ilimizdeki eğitim durumuna yönelik görüşlerini dile getirdi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda konuşan Vali Ayhan, gezdiği her okulda okul müdürlerinin güzel ve özgün çalışmalar yaptığını belirterek, “İnşallah bu çıtayı daha da yükselteceğiz. Bizim en önemli enstrümanımız sizlersiniz. Sürekli okullara gidiyoruz, gitmeye de devam edeceğiz. Okul müdürlerimizin yaptıkları çalışmalar, geleceğe yönelik hedeflerimiz açısından bizler için önemlidir. Her okul müdürü bir farkındalık oluşturmalıdır. Çocuklarımızı, eğitim politikalarımızı, bu yoldaki vizyonumuzu ve stratejilerimizi emanet ettiğimiz siz okul müdürlerimizden üst düzey gayret ve özveri istiyorum. Bu amaca koşamayacak, terleyemeyecek ve bize güç katamayacak olan varsa kusura bakmasın, kenara çekilsin. Bu şehre dair eğitim hayallerimi ve öğrencilerimi herkese emanet edemem. Efsane olmak isteyen okul müdürlerimiz varsa bu yolda birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

Mart ayının ilk haftası Sivas genelinde 5 ve 8. sınıflara izleme sınavı yapılacağını vurgulayan Vali Ayhan, “Bu önemsediğimiz bir konu. Bu sınavla genel bir durumumuzu göreceğiz. Akademik anlamda önemli olmakla beraber diğer aktiviteleri de önemsiyoruz. Bakanlığımızın gönderdiği örnek soruların sınıflarda çözülmesini ve EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kullanımının artırılmasını istiyoruz. Bakanlığımızda hangi ilin ne kadar EBA kullandığına dair bir çizelge var. Bu sisteme önem vermeliyiz. 6 ve 9. sınıflara yönelik ortak sınav düzenlenecek. Bu sınavında sonuçları ilimiz açısından değerli. Destekleme ve yetiştirme kurslarına (DYK) hassasiyet gösterilip, il sıralamamızı daha iyi noktalara getirmeliyiz.” diye konuştu.

Meslek okullarının sanayileşmede önemli bir faktör olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Meslek liseleri de ülkemiz ve şehrimiz için hayati önem taşıyor. Ara elemandan ziyade aranan elaman yetiştirmek en büyük vazifeniz.” diye konuştu.

400’e yakın akıllı tahtanın kullanıma geçirileceğini ifade eden Vali Ayhan, “Ortaokul ve lisede akıllı tahta olmayan okulumuz kalmadı. İlkokullarda programa alındı. Okul başarılarının artması için sizlere büyük görevler düşüyor. Sınavlarda öğrencilerin başarılarını takip edelim. Başarının düşeceği konulara hassasiyet gösterelim.” şeklinde konuştu.

Sivas Kongresi’nin 100. yılı kutlama etkinliklerine de katılım sağlanarak, farkındalık oluşturulmasını isteyen Vali Ayhan, ”Sayın Cumhurbaşkanımızın ilimizi ziyaretinde de 100. Yıl logolu pul tablo hediye etmiştik. İşi takip edip, zamanı iyi okumak lazım.” ifadelerini kullandı.

SPOR SİVAS Projesi’ne de idarecilerin hassasiyetle üzerinde durmasını isteyen Vali Ayhan, akademik başarının yanında sportif etkinliklerin ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.