SON DAKİKA
resmin alt tagı

ÜNİVERSİTE AKADEMİK YILA “MERHABA” DEDİ

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM

GELECEK GENÇLİĞİN ELİNDE

Bu haber 10 Şubat 2019 - 11:27 'de eklendi ve 103 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, ‘Gençlik Sohbetleri’ kültür, sanat ve edebiyat sohbetleri kapsamında ilimizde çeşitli liselerde eğitim gören gençlerle Tarihi Ziya Bey Kütüphanesi’nde bir araya geldi. Gençlere deneyimlerinden bahseden Ayhan, gençlerin hayatla, eğitimle ve gündemdeki konularla alakalı hayallerini ve düşüncelerini dinledi.

Gençlerden çok çalışmalarını isteyen Vali Salih Ayhan, üzerlerine düşen görevleri programlı, disiplinli ve samimiyet içerisinde yapmalarını istedi.

Hizmet verenlerle hizmet alanlar arasında uçurumun olmaması gerektiğini belirten Sivas Valisi Salih Ayhan, “Hizmet veren ile hizmet alan birbirini iyi tanıması lazım. Bizler tabanla yoğun bir irtibat halinde olarak beklentileri ve tabandaki heyecanı yüreğimize alıp, zihnimizde onu güzelce tasavvur ederek hizmete dönüştürmemiz lazım.” dedi.

Sivas’ta güzel bir sinerji oluşturmak istediklerini kaydeden Vali Ayhan, “Biz sizi hamur gibi yoğuracağız. Milli değerlerine bezenmiş, şuurlu gençler olarak hayata hazırlayacağız. Eskiden bilgiye ulaşma kanalları çok azdı. Şimdi bilgilere çok daha kolay ulaşabiliyorsunuz. Doğru yerlerden doğru bilgilerle beslenmek en önemlisi. Sosyal medyadan değil, gerçek mecralardan beslenmenizi istiyoruz. Kitaplarla haşır neşir olun, doğru bilgiyi takip edin. Bizde doğruları bulmanız için imkanları seferber edecek, kanalları açık tutacağız. Sivas’ta eğitime dair çok güzel işler yapacağız. 118 bin öğrencimize dokunacağız. Bütün dersleri 100 olup da asosyal bir öğrenci istemiyoruz. Hem hayatla, toplumla, değerlerimizle barışık olacak hem de dersleriyle. Öğrenci; yüzme de bilecek, kayak da bilecek, maça da gidecek. Bizim olan, bize yakışan güzel ve değerli olanın her şeyden haberdar olacak. Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyi bilecek. Sivas’ta bunu başaracağız.” şeklinde konuştu.

İlimin hiçbir zaman bitmeyeceğini kaydeden Ayhan, “Şimdi konuştuğumuz ve belki de hayaliniz olan meslekler belki 5-10 yıl sonra olmayacak. Teknoloji çok hızlı ilerliyor ama insanı tanımaya ve insan sağlığına yönelik meslekler hiçbir zaman bitmez. Bütün ilimlerin merkezi insanın kendini tanıması.” ifadelerini kullandı.

Ayhan, Türkiye’nin son 15 yılda kabuğunu kırmaya başladığını belirterek, “Biz üniversitede iken çok sıkıntılar vardı. Kitap bulamazdık. Burslar 3-4 ay sonra yatardı. Türkiye’nin ciddi ekonomik sıkıntıları vardı. Sizler Türkiye’nin en refah dönemlerinde büyüdünüz. Çoğunuz yokluk görmedi. Sizin döneminizde ders kitapları masanızda hazır. Bizim zamanımızda kitabı 2-3 ay bulamazdık. Türkiye çok ciddi bir noktaya geldi. Şimdiki yurtlar 5 yıldızlı otel gibi. Bizim zamanımızda bunlar mümkün değildi. Türkiye her alanda kabuğunu kırdı. Özgüveni yüksek gençler oluştu. Bundan sonra gençler bunun kıymetini bilecek. Geçmişi iyi okuyacak. Geleceğe umutla bakacak.” dedi.

Okumaya ve kitaba dair yeni bir proje içerisinde olduklarını, bütün evlere kitap göndereceğini belirten Vali Ayhan, çocukların kitapları okuduktan sonra neler anladığına dair kendisine mektup yazmasını isteyeceğini ve bu mektupları kitaplaştıracağını da sözlerine ekledi.