SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Namusunuz namusumuzdur

Bu haber 26 Şubat 2019 - 13:46 'de eklendi ve 127 views kez görüntülendi.

Sanayici esnaflar sordu Er, cevapladı

Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası tarafından düzenlenen ‘Sanayi esnafı soruyor başkan adayları cevaplıyor´ adlı programın dördüncü konuğu MHP Sivas Belediye Başkan adayı Memet Er oldu. Programda Oda Başkanı Hakan Demirgil Sivas´ta sanayi alanlarında esnafların yaşadığı sorunların ve taleplerin içerisinde yer aldığı dosyayı Er’e teslim etti.

Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil, Oda yönetimi ile sanayi esnaflarının yoğun katılımıyla Sivas Taş Ev Restoranda gerçekleşen programda, Sanayi esnafı sordu MHP Sivas Belediye Başkan adayı Memet Er cevapladı.

MHP Sivas Belediye Başkan Adayı Memet Er, sanayi esnaflarının sorularına cevap vererek şu şekilde konuştu. “Biz seçildiğimiz taktirde sizlerin yaşadığı sorunların tamamını çözmek için kalıcı adımlar atacağız. Sanayinin giriş çıkışları sizlere sıkıntı vermekte önce sanayinin giriş çıkışların düzelterek esnafı daha iyi kazanmasını istiyoruz. işte eski sanayi örneği şu anda insan geceleri tek başına yürüyerek geçmeye korkuyor. Buralar bir an evvel herkesin mutlu olacağı şekilde çözülecektir. İnsanı yaşattı ülke yaşasın esnafı yaşattı şehir yaşasın. Bizim tüm projelerimiz üretime dönük projeler. Küçük esnafı yan sanayiyi üretecek konuma getirmek önce Sivas’ı sonrada Türkiye’de üreten Belediyecilik anlayışıyla yol çıktık. Belediyeler rant kapısı değildir. Belediyeler esnafı mağdur etme kapısı da değildir.” İfadesini kullandı.

Er, Ata sanayiye giriş sorunlarını çözerek monoray dediğimiz bir sistem ile çözmeyi hedefliyoruz diyerek şöyle devam etti. “Sanayi esnaflarımızın işlerinin daha kolaylaşması için elimizden geleni yapacağız. Güvenlik açısından sanayilerimiz MOBESE kameralar ile güvenlik sağlanacak. Böylece olabilecek herhangi bir tehlikeye karşı tedbir almış olacağız. Sanayi esnafımız ne kadar güvende olursa bizlerde o kadar mutlu oluruz. sanayinin alt yapı eksikliklerini de gözden geçireceğiz. Yine eski sanayide mağdur olan insanların mağduriyetleri giderilecek. Ortak akıl ile yol kat edeceğiz. 4 Eylül Sanayi Sitesi şehre daha çok yıllar hizmet edecek konumda. Sanayi sitesine kümbet tarafından bir üst geçit projemiz var. Şehir ile daha yakın hale getireceğiz.  4 Eylül sanayi sitesinin kalkması mümkün değil. İnsanların borcu var. Banka kredisi ödeyenler var. Biz 4 Eylül sanayi sitesini daha da güzelleştireceğiz. Sizlerin istekleri olan ATM’ler olsun çevre düzenlemesi olsun ve diğer yaşadığınız sorunları birlikte çözeceğiz.”şeklinde ifade etti.

Biz yola çıkarken bir taahhütte bulunduk ben ve meclis üyelerim Müteahhitlik yapmayacaklar. İnşaat rantı peşinde olmayacak. Müteahhit  yapmak isteyen bizim meclisimizde yer almayacak diyen Er, şöyle devam etti. “Meclis üyeleri ilan edildi. Kamuoyunda herkes gördü. Diğer parti adayları da sundu. Ben şunu belirtmek isterim ki bizim meclis üyeleri içerisinde bir tane müteahhit yok bizde. Namusunuz namusumuzdur. Bir tane Müteahhit koymadık. Talep edeninde istifasını istedik. Benim veya meclis üyesi arkadaşlarımızın bir tanesini inşaat işiyle uğraştığını görürseniz direk bana gelin. Biz arkadaşlarımızın istifalarını alarak göreve öyle başlatacağız. Eğer ki imar rantı gibi bir olaya karışırsa o arkadaşımızın direk istifası kabul edilmiş olacak. Bizim projelerimizde sözümüz kesin. Bir imara açılan bölgelerde yüzde 40’ın üstünde sosyal donatı kesitsi yapılmayacak. Kanun diyor ki yüzde 40’ın üzerine çıkamazsın. 2000 den bugüne uygulanan bir gelenek var yüzde 20’lik bir durum söz konusu bizde böyle bir durum söz konusu olmayacak. Kişiye göre keyfiyete göre adımlar atılmayacak. Belediyeler rant kapısı değildir. Belediyeler şehrül emin yerlerdir. Kişiye göre hareket eden yerler değildir. Kanunlar neyi gerektiriyorsa o şekilde hareket edilmesi gerekir. Haksızlık eden belediyeyi rant kapısı olarak görenlerin her iki cihanda iki elim yakalarında olsun diyor ve hakkımı helal etmiyorum. Biz iş ve aş için oylara talibiz. Belediyeler iş imkanı da sağlar. Sadece projeleri doğru uygulamak gerekir. Memleketimizdeki göçü önlemenin en doğru yolu yaşayanlara iş imkanı sağlamaktır. Memleketi terk edecek kişileri tutmak gerekir. Ekonomik anlamda öncülük eden bir belediye inşa edeceğiz.” dedi.

Sivas Tesviyeciler ve Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası Başkanı Hakan Demirgil programda yaptığı konuşmada sayın Er’in projelerinin çoğu bizim sorunlarımıza çözüm bulacak projeler diyerek şu şekilde konuştu. “Bizlerle burada ahi sofrasında olmanızdan dolayı çok memnun olduk. Sanayi esnaflarımızın sorun ve dertleri bir hayli fazla. İnanıyorum ki seçildiğiniz taktirde bu sorunlara sizlerin çözüm bulacağı kanaatindeyim. Şehir olarak siyasi partiler seçildikleri zaman küçük esnafları hedef alıyorlar. Bizler bir şehrin lokomotifiyiz. Şehir için can damarıyız. Sivas’ta Seyfebeli sanayi projesi için çok acele edildi. Seyfebeli bizim kızıl elmamız olması gerektiğini ama çok acil olması gerekmezdi. Biz her yerde 4 Eylül sanayi sitesinin kalması gerektiğini tüm siyasilere söyledik. Eğer yapacakları var ise eksik olan ihtiyaçlarımızı tamamlasınlar. Bakın yollar yaptılar sanayiye girişi kapattılar. Her gelen bize küçük esnafa gözünü dikiyor. Biz şehir içinde işinde gücünde ekmeğinin derdinde olan insanlarız.”şeklinde konuştu.