SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Akîf’i Unutmamak İçin 40 Sebep

Bu haber 12 Mart 2019 - 12:15 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından İstiklal Marşımızın şairi, ünlü mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı “Akîf’i Unutmamak İçin 40 Sebep” adlı program düzenlendi.

Üniversite Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu’nda düzenlenen programa Sivas Cumhuriyet Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız,  Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş, Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Ali Taşkın, Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Yekbaş, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı İbrahim Delice, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Mehmet Akif neden bir asırdır unutulmuyor diyerek sözlerine başlayan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karataş, “Özellikle öğrencilerimizin bizden daha ileri gitmeleri için bizden daha çok duymaları, daha çok düşünmeleri, daha çok okumaları gerekmektedir. Boynuzun kulağı geçmesi gerekiyor. Siz bizleri geride bırakıp bayrağı daha ileri ufuklara götürmezseniz Akif’in özlemle beklediği, gelmesini tasavvur ettiği Asım’ın nesli sıfatını kazanmış bir nesil olamazsınız. Mehmet Akif neden bir asırdır unutulmuyor? 100 sene bir insanın gündemde kalması kolay değildir. Akif’i niye unutmuyoruz? Eserleri, şahsiyeti, yaşadıkları ve yaşattıkları niye hala büyük kitlelerde yankı buluyor? Bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Akif’i niye sevdiğimi anlatacağım.  Mehmet Akif’in safahatını okumak elbette biz edebiyatçıların, tarihçilerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Türkçeyi temellük eden herkesin görevi fakat bir de Akif’in şahsiyetini hayatını, hatıralarını anlatan kitaplar vardır. Mithat Cemal’in Akif’in vefatı nedeni ile 1936’da yazdığı kitap muhteşemdir. Akif inandığı gibi emrolunduğu gibi yaşamış bir adamdır. Bütün ömründe aynı inancın aynı kanaatin, aynı imanın ve kanaatin sahibi olmak yani emirlere, dönemlere güce karşı renk şekil değiştirmemek Akif’e gıpta ettiğim kişilik özelliklerinin başında bu gelir.” diye konuştu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız ise “Özellikle Akif’le ilgili bizleri aydınlatan bu kadar güzel bilgileri paylaşan Turan Karataş hocama çok teşekkür ederim.  Hocamızı yıllardır tanırız; sadece bir akademisyen değil iyi bir yazar, iyi bir edebiyatçıdır. Birçok eseri var. Bu vesileyle hocamızı üniversitemizde tanımayan öğrencilerimizde artık tanıdılar. Prof. Dr. Turan Karataş Hocamızı üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk.” şeklinde konuştu