SON DAKİKA
resmin alt tagı

Ünlü Virtüöz’ler Sivastaydı.

DÜNYA, EĞİTİM, KÜLTÜR SANAT

Para girmeyen şehir zengin olamaz

Bu haber 11 Mart 2019 - 13:17 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, yeni istihdam teşviklerinin yer aldığı ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla hayata geçen ‘2019 Yılı Milli İstihdam Seferberliği’ Bilgilendirme Toplantısı, Sivas Valisi  Salih Ayhan’ın başkanlığında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

İŞ-KUR ve SGK yetkilileri tarafından yeni istihdam teşvikleriyle ilgili katılımcılara bilgi verilen toplantı da; STSO Başkanı Mustafa Eken, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hikmet Canpolat, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Kadir Boztepe, KOSGEB İl Müdürü Bahattin Ünal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan katılımcıların sorularını yanıtladı.

Yeni istihdam teşvikleriyle ilgili değerlendirmede bulunan Vali Salih Ayhan, işletmelerin zamanı ve değişimi iyi okuması gerektiğini ifade ederek, alan hâkimiyetine ağırlık vereceklerini söyledi.

Kurumların bu noktada kendilerini yenilemeye devam ettiğini, aksi takdirde sistemin dışında kalmalarının kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Vali Ayhan, yeni dönemde istihdam odaklı bir mekanizma oluşturacaklarını söyledi.

İl genelinde saha analizleri yaparak sorunları ve talepleri almaya başladıklarını anlatan Ayhan, bu çalışmaların ilimizde yaşayan vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilmesine yönelik olduğunun altını çizdi.

“Bir şehre para girmedikçe o ilin zengin olması mümkün değil” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, göçün önüne geçilebilmesi için güçlü bir yapıya sahip olmaları gerektiğine vurgu yaptı. Yeni teşvik paketlerinin işletmelere can suyu olacağını, teşvik fırsatlarının iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Ayhan, “Yeni teşvik paketiyle 10 bin kişinin ilimizde istihdam edilmesi planlanıyor. 160 milyon TL sisteme para aktarılarak, ocaklar tütecek, sobalar yanacak, aş kaynayacak. Dolayısıyla piyasa hareketlenmiş olacak” dedi.

Kurumsal yapıyı güçlendirerek, ilimize düzenli para girmesine yönelik mekanizmaların iyi çalışmasına önem vereceklerini dile getiren Ayhan, “I. Organize Sanayi Bölgesi’nin kurgusunu değiştireceğiz. İhracat odaklı bir sistem oluşturacağız. Diğer yandan II. Organize Sanayi Bölgesi’ni de bir an önce hayata geçireceğiz. 2 yıl içerisinde bölgeye gelecek yatırımcılarla burası cazip hale gelecek.” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile tarım alanında yeni bir çalışma başlattıklarını, bu noktada da istihdama katkı sağlamak için üretici ve besiler için sözleşmeli besicilik oluşturacaklarını dile getiren Ayhan, “2019 yılında sivil toplum örgütlerimiz, iş dünyamız ve kurumlarımız ortak hareket ederek aynı dili kullanıp bir heyecan oluşturacağız. İlimize neler yapabiliriz bu konuda hep beraber analiz yapacağız. Eski alışkanlıklarla yeni başarılar yakalamak mümkün değil. Çağı yakalamalıyız, yenilenen dünyaya adapte olmalıyız. Teknoloji, yazılım alanlarında da iddiamız olmalı. Bu değişen dünyada yeni üretim sektörleri ile yeni modelleri adapte ederek pazar oluşturacağız, pazara önem vereceğiz.” dedi.

Sivas’ın turizm potansiyeline de değinen Vali Ayhan, ilimize gelen ziyaretçilerin şehrin dokusuna hayran kaldığını ve kendisinin de bu durumdan son derece mutlu olduğunu belirterek, “Şehrimiz zengin bir kimliğe sahip. Hızlı tren seferleri de başladığı zaman turist sayımız ciddi oranda artacak. Piyasaya da para girdisi sağlanmış olacak.” şeklinde konuştu.

Şehrin menfaatleri için gece gündüz çalışacaklarını, ilimizde faaliyet gösteren işletmelerle zaman zaman bir araya geleceğini anlatan Ayhan, “İrademizi, gücümüzü ortaya koyacağız. Devletimizin bu teşviklerini, yeni iş kurmak isteyenlere ve faaliyetlerine devam eden işletmelerimize anlatacağız, onların bu imkânlardan faydalanmasını sağlayacağız. Hayal kurmaya ve o hayalleri gerçekleştirmeye ihtiyacımız var. Bizler olumsuz bir tablo oluşturmayacağız, hedefimiz iyi bir huzur ortamını oluşturmaktır. Vatandaşlarımızın ümitlerini canlı tutacağız ve hiç bir bahanenin arkasına sığınmayacağız.” dedi.

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ise, yeni teşvik paketiyle Sivas’ta işsizlik sayısının azalacağını söyledi. ‘Burası Sivas Burada İş Var’ sözleriyle ilimizde 10 bin kişiyi istihdam edeceklerinin sözünü veren Başkan Eken, Sivas ekonomisinin daha iyi noktalara geleceğini sözlerine ekledi.