SON DAKİKA
resmin alt tagı

Başkan Bilgin’den bağış çağrısı

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

“KÖR BIÇAK VE SAHTE KASAPLARDAN UZAK DURUN”

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu hattı yenilendi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

“Memleketinizi Unutmayın”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

Sivas Valisi Ayhan” Bayramımız kutlu olsun “

Bu haber 20 Mart 2019 - 14:38 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan “21 Mart Nevruz Bayramı” nedeniyle mesaj yayınladı.

Vali Ayhan mesajında ” Türk dünyasında 2800 yıldır Yeni Kün, Yeni Gün, Yengi Kün, Yeni Yıl, Çağan Navrız gibi adlarla sevinç ve neşe içinde kutlanan Nevruz yeni yılın ilk günü demektir. Bugün gece ile gündüzün eşit olduğu günlerin uzayıp sıcaklıklar artmaya başlarken baharın da başladığı gündür.

Nevruz şenlikleri gerek Asya Türk boylarında gerekse Selçuklu ve Osmanlı Türklerinde büyük bir coşkuyla kutlanmıştır. Selçuklularda Nevruz resmi bayram, Osmanlılarda ise devlet adamlarının ve aydınların birbirlerini tebrik ettikleri önemli mevsimlik bayramdır.

Türk Milleti yüzyıllar boyunca bu coğrafya ve dünyanın dört bir yerinde bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, kardeşlik, dayanışma ve yardımlaşma içinde farklılıkları zenginlik kabul ederek hep bu anlayışla hareket etmiş, birbirlerini anlayan iyi ve kötü günlerini paylaşarak yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

İnsanın tabiatla uyumunun ve barışıklığının en güzel örneği olan Nevruz, Anadolu’da Orta Asya’da Kafkasya’da ve Orta Doğu’da coşkuyla kutlanmaktadır. Türk topluluklarında bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olarak kutlanan bu anlamlı bayramı sonsuza dek kutlayabilmemiz, Nevruzun bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğayla ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız; onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir.

Bu düşünceler çerçevesinde, anlam ve önemine uygun olarak bayram coşkusuyla karşıladığımız Nevruz’un birlik beraberlik ve kardeşlik duygularımızı artırması temennisiyle,  Türk dünyasının ve milletimizin kadim ve önemli geleneklerinden biri olan, baharın müjdecisi, doğanın uyanışı Nevruz Bayramı’nızı kutlarım.”dedi.