SON DAKİKA
resmin alt tagı

Öğretim üyelerine teşekkür.

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT

“Hedef 1 Milyon Turist”

Bu haber 09 Nisan 2019 - 12:33 'de eklendi ve 44 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Kültür Bakanlığı ve Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) işbirliği ile düzenlenen ‘Turizm Yatırım Teşvikleri’ konulu bilgilendirme toplantısına katıldı.

TSO’da gerçekleşen toplantıya Vali Ayhan’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Sivas TSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken, ilgili kurum ve kuruluşlar ile sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Ayhan, “Sivas, turizm potansiyeline hâkim olmalı ve el birliği ile hep birlikte ilin turizm potansiyelini yönetmeliyiz.” dedi.

15 Nisan’da ‘Turizm Eylem Planı’nı açıklayacaklarını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Sadece sıla turizminden almamız gereken rakamın çok çok gerisindeyiz. Geçen yılki ziyaretçi rakamımız 6 yüz bin civarında. Bu yıl hedefimiz 1 milyon turisttir. Her yıl yeni hedefler koyacağız.” diye konuştu. Seyahat acentelerine ziyaretler gerçekleştirilip Sivas’ın iyi bir tanıtımının yapılacağını ifade eden Vali Ayhan, gece-gündüz kapı kapı gezip ilimize ziyaretçi gelmesi konusunda çalışma yapılacağını söyledi. Kente yatırım yapanların ve Sivas için çalışanların yanında olduğunu her zaman destekçisi olacağını belirten Vali Salih Ayhan, ilimizde ‘Turizm Platformu’nu hayata geçireceklerini ifade ederek, “Paydaşlarımızla iyi bir şekilde senkronize olmamız lazım. Turizm sektöründe ilimize iyi bir şekilde para girişini sağlamaya gayret edeceğiz. Sivas’ın turizmden hak ettiği payı alacağız” şeklinde konuştu.

Sivas Kongresi’nin 100. yılında şehirde büyük bir hareketlilik beklediklerini de belirten Vali Ayhan, “15 Nisan’da Sivas’ın turizm hedeflerini anlatacağız. Çok özel bir gayret sarf edeceğiz. Çok koşacağız, koşturacağız, hep beraber Sivas’ı merak edilen, uğrak nokta yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, TSO Başkanı Mustafa Eken, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Teoman Karaca’nın da birer konuşma yaptığı toplantıda “Turizm Teşvik Kanunu ve Sivas’taki Turizm Merkezlerinde Yürütülen Çalışmalar”, “Gelecek Turizmde Projesi”, “Sürdürülebilir Toplum Temelli Turizm Projeleri İçin Yenilikçi Finansman Modelleri” konularında sunum yapıldı.