SON DAKİKA
resmin alt tagı

Millet kapısında vatandaş ağırlanıyor.

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, SAĞLIK, SPOR, TEKNOLOJİ

 (SİVİS) hayata geçti

Bu haber 24 Nisan 2019 - 13:19 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

 

Sivas Valiliği 2023 Sivas vizyon uygulamaları kapsamında hazırlanan Sivas Yatırım İzleme Sistemi (SİVİS) tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Tüm kurum müdürlerinin katılım sağladığı programda konuşma yapan Sivas Valisi i Salih Ayhan 100. yılın önemine dikkat çekerek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı hepimiz için büyük anlam ifade ediyor. Hep bir elden 2023 Türkiye’sini inşa ederken ‘2023’te nasıl bir Sivas görmeyi umut ediyoruz?’ sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Gittiğiniz yolun nereye gittiğini bilmiyorsanız, kaç kilometre yol yaptığınızın hiçbir önemi yok. Bu nedenle 2023 yılı, tüm ülkemiz için olduğu kadar şehrimiz için de bir vizyon anlamı taşımalıdır. Sivas’ın 2023 vizyonunu inanıyorum ki hep beraber ortaya koyacağız” dedi.

“İş Birliği Yapacağız, Güç Birliği Yapacağız”

Ortak aklın önemine vurgu yapan Sivas Valisi Salih  Ayhan, “Göreve geldiğim ilk günden itibaren ‘Ben yaptım oldu.’ anlayışından ziyade ‘Ortak bir akılda buluşma’ yönünde hareket etmeye çalıştım. Biliyorsunuz bu nedenle ilk yaptığımız çalışmalardan biri ‘Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı’ oldu. Bu çalıştay birçok alanda bize bir yol haritası sundu. Kurumlarımızın hassasiyetle çalıştay raporunu incelediklerini düşünüyorum. Birçok defa ifade ettim. Etki alanı geniş, vizyon projeler uygulamak için kurumlarımızın ortak hareket edebilme becerisini kazanmaları gerekiyor. Bunun için de iş birliği yapacağız, güç birliği yapacağız” diye konuştu.

“Sivas’ın 2023 Vizyonu İçin 13 Başlık Belirledik”

2023 Sivas Vizyonu için uzun zamandır bir çalışma yürüttüklerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “Sivas’ın 2023 Vizyonu için 13 başlık belirledik. Elbette bunlar dinamik yapılar. Bir vizyon çarkı olarak düşünmenizi istiyorum. Şu ana kadar 5 alanda 2023 vizyonumuzu açıkladık. Bunlar; 2023’e Doğru Eğitimde Değişim Dönüşüm Hareketi, Spor Sivas Projesi, Dert Etme Biz Varız Sosyal Destek Projesi, Tarım Sivas Projesi, Kültür-Turizm Sivas Projesidir. Diğer alanlarla da devam edeceğiz. Burada özellikle bazı hususların altını çizmek istiyorum. Biz, kurumların standart yaptığı işlerden daha çok kurumsal kapasitelerini farklı dinamiklerle besleyerek ortaya koyabilecekleri ve şehre katma değer sağlayacakları projeleri vizyon çalışmaları olarak nitelendiriyoruz. Standart kurum faaliyetlerinde ise bakanlık hedeflerinin daima üzerinde bir seyir hedefimizi koruyoruz” şeklinde konuştu.

“2023 Sivas Vizyon Projelerimizi Tek Bir Merkezden Yöneteceğiz”

Tüm 2023 Sivas Vizyon Projelerinin tek bir merkezden yönetileceğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sıkı denetimler yapıp aylık raporlar alacağız. Her 6 ayda bir de dönem değerlendirmeleri yapacağız. Şuan hazırladığımız sistem ile kamu yatırımlarını, Sivas 2023 projelerini ve şehrimize prestij katacak özel projelerimizi anlık olarak takip edeceğiz. Sivas 2023 Vizyon Çarkımızın bir alanı da ‘Bürokrasi 4.0’dır. Artık bilgi eskisi gibi uzun süreli sahip olabildiğimiz bir şey değil. Elimizdeki bilginin daha dakikalar sonra güncelliğini kaybettiğine şahit oluyoruz. Bu denli hızlı bilgi akışı içerinde devletimiz de birçok alanda online sistemler kullanmaya başladı. İLYAS, PERDİS, İZDES, AYDES bunlardan bazılarıdır. Bu sistemlerin en büyük faydasının muazzam bir hız ve takip edilebilirlik olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

SİVİS İle Yatırımların Anlık Takibi Yapılacak

Sivas Yatırım İzleme Sistemi’nin (SİVİS) Sivas Valiliği tarafından geliştirilen özel bir sistem olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Yatırımların anlık olarak takibine imkân verecek SİVİS Yatırım İzleme Sistemi yatırım girişi, dokümantasyon, raporlama, mesaj olmak üzere 4 bileşenden oluşuyor. Özellikle veri girişleri ve veri güncellemesi noktasında kurum müdürlerimizden büyük bir hassasiyet bekliyorum. Şuan yatırımı olan kurumlarımızdan bir asıl, bir yedek ve kurum müdürü olmak üzere 3 kullanıcı sisteme tanımlanmış durumda. Özellikle ilk veri girişlerinde bilgiye ulaşma noktasında kurumlar arası iletişime özellikle önem verilmesini istiyorum. Güncel brifinglerin ve proje görsellerinin olacağı sistem şehrimizin dijital hafızası olacak. Veri girişlerinin 10 Mayıs’a kadar tamamlanmasını istiyorum. Gerçekleşme güncellemelerinin düzenli olarak takip edilmesi ve proje görsellerinin her ay sisteme yüklenmesi hususlarında kurum müdürlerimizin gerekli sorumluluğu göstereceklerine inanıyorum. Çalışmalarımızın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Vali Ayhan’ın konuşmasının ardından SİVİS yazılım ekibi firma koordinatörü Osman Delibaş geliştirdikleri yazılımla ilgili kurum müdürlerine sunum gerçekleştirdi.