SON DAKİKA
resmin alt tagı

Başkan Bilgin’den bağış çağrısı

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

“KÖR BIÇAK VE SAHTE KASAPLARDAN UZAK DURUN”

EĞİTİM, EKONOMİ, KÜLTÜR SANAT, SAĞLIK

Samsun-Sivas (Kalın) Demiryolu hattı yenilendi

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, TEKNOLOJİ

“Memleketinizi Unutmayın”

DÜNYA, EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT

SOSYAL KOOPERATİFÇİLİK EĞİTİM TRENİ SİVASTA 

Bu haber 13 Nisan 2019 - 14:06 'de eklendi ve 30 views kez görüntülendi.

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “ Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treni’ Sivas’a geldi.
Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemizde sosyal kooperatifçiliğin öneminin artırılması ve kooperatiflerle ilgili farkındalığın oluşturulması amacıyla hazırlanan ‘Sosyal Kooperatif, Eğitim, Geliştirme ve Uygulama’ projesi kapsamında ilimize gelen Sosyal Kooperatif Eğitim ve Tanıtım Treninde yer alan misafirler Vali Yardımcısı Mehmet Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, Ticaret İl Müdürü Selim Baş, oda başkanları ve protokol tarafından çiçeklerle karşılandı.
Halk oyunları gösterilerinin ardından programın açılış konuşmasını Ticaret İl Müdürü Selim Baş yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal, sosyal kooperatifçiliğin önemine değinerek sosyal kooperatifçiliğin amacının sosyal ve ekonomik açıdan zayıf olan kesimlerin ihtiyacını karşılamak, daha adil gelir ve refah dağılımını sağlayarak piyasadaki dengesizliği düzeltmek olduğunu söyledi.
Köksal, Kooperatifçiliğe benzer faaliyetlerden biri “Ahi Birlikleri”dir. Ahi Birlikleri, 13. Yüzyılda Ahi Evran tarafından kurulmuş ahlakla sanatı birleştiren bir teşkilattır. Bu teşkilat karşılıklı yardım ve dayanışma, eşit kazanç, üyelerinin eğitimi, kaliteli ve ucuz mal üretimi, aracısız ürün pazarlama gibi kendine has özellikleri ile kooperatiflere benzemektedir. Bunun yanında devlet kurma, orduya eğitimli asker yetiştirme ve toplum düzenini sağlama gibi özellikleri ile de kooperatifleri aşan kuruluşlardır. Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği olarak sosyal girişimciliği önem veriyoruz. Kadınlarımıza ve gençlerimize yönelik olarak girişimcilik eğitimleri vererek, sosyal girişimci olmalarında öncülük ettik. Girişimcilik kurslarına katılan kadınlarımız iki ayrı dernek kurarak etkinliklerini ve faaliyetlerini buralarda sürdürmeye devam ettiler. Projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum”” dedi.

Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdür Yardımcısı Özgür Arzik ise kooperatifçiliğin ve birlikteliğin önemine değinerek, birlikten bereket olduğunu bilen toplum olduklarını dile getirdi. Arzik, “Sosyal kooperatif bizim yeni duymaya ve kullanmaya başladığımız bir model. Ancak bu modelin özünü oluşturan ortaklık, birlik ve beraberlik ruhu yeni değil aksine köklü bir kavramdır. Bizim sosyal kooperatifçilik treni güzergahında yola çıkmamızın en büyük nedenlerinden biri sivil toplum kuruluşlarının , vakıf ve derneklerinin görevlerinin yanında benzer işlevi yapabilecek nitelikte yeni argumünlar ortaya çıkarmaktır Bunların bir tanesi de sosyal kooperatif yapılaşmasıdır ”şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından tren içerisinde bulunan ve sosyal kooperatiflerin tanıtımlarının yapıldığı ve ürünlerinin sergilendiği stantlar gezildi.
Programın devamı ise Ticaret ve Sanayi Odası meclis salonunda devam etti.
İhtiyaç Haritası kurucu ortağı Mehmet Sarıca, Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünden Turna Tuna ve Gökçen Mert Korkmaz , sosyal kooperatifçiliğin önemini , amacını, hedeflerini anlattılar.