Kangal, yatırıma doyacak « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Sivas üreterek büyüyecek,büyüdükce gelişecek “

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Kangal, yatırıma doyacak

Bu haber 11 Mart 2019 - 11:40 'de eklendi ve 83 views kez görüntülendi.

Kangal’a 2019-2023 arasında 500 milyon liralık yatırım yapılacak

Sivas’ta en çok yatırım alan ilçe olma özelliğine sahip Kangal’da yeniden aday gösterilen Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, yeni dönem projelerini açıkladı.

Belediyecilikte ustalık dönemi olarak adlandırılan 3. Döneme dair projelerini açıklayan Başkan Mehmet Öztürk, “Hayata geçireceğimiz projelerle ilçemiz mini bir il olacak” dedi.

500 milyon liraya mal olacak projeleri sıralayan Başkan Mehmet Öztürk, “Projelerimizin altyapıları hazırlandı. Yeni su kaynağından, kentsel dönüşüme, hayvan pazarından ahırlar bölgesine, yeni yollardan iş ve konut edindirmeye kadar hayatın her alanında hizmet vereceğiz. En önemli projemiz 60 Bin metrekare alanda başlatacağımız Kentsel Dönüşüm Projesi olacaktır. Proje tamamlandığında ilçemizin çehresi komple değişecek” şeklinde konuştu.

Başkan Mehmet Öztürk projelerle ilgili bilgi vererek şunları kaydetti; “Alt yapı çalışmaları içme suyu, kanalizasyon, yağmur hattı, depo gibi çalışmalarda yaklaşık %90’ı bulan %60’ı bulan çalışmalar var ama ortalama olarak %70 civarında tamamladık. 2019’un en geç Eylül-Ekim gibi bunların hepsini tamamlamış olacağız.

“HAZİRAN AYINDA TÜM İLÇE DOĞALGAZ KULLANACAK”

Doğalgaz çalışmasının %82’si tamamlandı. Nisan ve mayıs aylarında yürütülecek çalışmaların ardından Haziran ayında ilçenin tamamına doğalgaz vermiş olacağız. Katı atık ve arıtma tesisi alt yapı çalışması bittikten başlayacak. Yaklaşık 20 bin metrekarelik alanda imarı çalışmaları dahil olmak üzere her şeyi bitti. İller bankasına müracaatımızı yaptık. Alt yapı çalışması bittikten sonra çalışmalarımız başlayacak.

“ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR SANAT MERKEZİMİZ SOSYAL HAYATI CANLANDIRACAK”

Kültür Sanat Merkezi yaklaşık 25-30 milyonluk bir proje. Bunun içinde yok yok. Gençlik merkezi, kadın merkezi, olgunlar merkezi, çocuk oyun alanları, mini luna park, tiyatro salonu, sinema salonu, spor alanları, olimpik yüzme havuzu, sergi alanları, okuma alanları, özellikle hanımların el işi gibi yaptıklarının sergileneceği bir alan olacak. Bir aile sabah 9’da oraya gittiğinde akşam 11’e kadar rahatlıkla vakit geçirebileceği çok amaçlı bir kültür sanat merkezi olacak. Özellikle kışların uzun olduğu bölgemizde bu dönemde halkımızın vakit geçireceği, sosyal aktivite yapacağı bir merkez olarak ihtiyacı karşılaşacağız.

“İLÇE MERKEZİMİZ MİNİ BİR İL OLACAK”

 Kentsel dönüşüm konusunda yaklaşık 60 bin metrekarelik alanın riskli alan ilanını yaptık. İhalesi tamamlandı. 2 etap şeklinde düşünüyoruz. Birinci etapta yaklaşık 60 bin metrekarenin 40 bin metre karesi mülkiyeti belediyemize ait olan bir alan. Burada işimizi başlatacağız. Burayı bitirdikten sonra oradaki insanlar mağdur olmasın diye diğer tarafa yani bizim yaptığımız alana taşıyacağız. İkinci etapta da oradaki kirli görüntüyü ortadan kaldırıp mini bir şehir ortamı gibi meydan düzenlemesiyle alt yapısıyla mükemmel bir hale dönüştüreceğiz. Bu proje içerisinde kapalı ve açık otoparklarımız da olacak ve 22 bin metrekare otopark alanı ayıracağız. İlçe merkezimizde park konusunda sorun yaşanmayacak

İŞ VERİP KONUT EDİNDİRECEĞİZ

Biz geçmişte yaklaşık 500 haneyi konut sahibi edindirdik. Gerek TOKİ eliyle, gerekse 500 Evler dediğimiz alanda bazı çalışmalar yaptık. Yeni dönemde de şöyle bir çalışma içerisindeyiz; mesela ilçede yaşayan insanlarımıza hem 50 ay iş garantisi yani 2020 lira bugünkü asgari ücrette maaş vereceğiz, 50 ay 1000 lirasını biz keseceğiz konutuna. Bu tutar 50 bin lira olacak.  2+1 evin maliyeti yaklaşık 80-85 bin lira tutuyor. Arsaya para vermiyoruz. Vergiden muafız. Bir takım avantajlarımız var. Maliyetini olabildiğine aşağı düşüreceğiz. İnsanlarımızdan talebe göre bu 100 olur, 200 olur, 300 olur 50 ay iş garantisi, kendileri de peşinat verecekler 25-35 bin lira arasında. Tahmini 30 olur. 36 ayda evini tamamlayıp vereceğiz. 50 ay da iş garantisi vereceğiz.

Şehir içi öğrenci servisine halkımızın çok talebi vardı. Bir küçük minibüsümüz vardı. Şimdi 2 tane de otobüs aldık. Bu hizmet başladı devam ediyor. Bunu daha a geliştireceğiz.

“İLÇEMİZE BÖLGEYE HİTAP EDECEK BİR HAYVAN PAZARI KAZANDIRACAĞIZ”

Mera vasfında olan yerde yaklaşık 400 bin metre karelik bir alanda bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde, il müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmede alanı daraltmamızı istediler. Biz de 350 bin metrekareye düşürdük. Mera vasfının değişikliğiyle ilgili bir problem kalmadı. Her türlü alt yapısı tamamlandı. Yeni bir kesimhane, yani mezbahanın daha üstünde ve bir hayvan pazarı ilçe ölçeğini kurtaracak kadar. Diğer taraftan köpek çiftliğinin olduğu alanda gerek küçükbaş gerekse büyükbaş yani 10-15 milyonluk yatırım. Bunların alt yapısı hazır. Ama biz onu belediye eliyle değil görüştüğümüz profesyonel firmalar var. Alt yapısını falan tamamladık. Onlarla hayata geçirmek amacımız.

“GÜNEŞ VE BİO ENERJİ ÜRETECEĞİZ”

Güneş enerjisi ve bio enerjiyle ilgili ilçenin 24 km kuzeydoğusunda Hamal mevkiinde Termik Santrali bölgesinde 350 bin metrekare tapulu alanımız var. Biz orda yaklaşık 15 bin metrekare alanda güneş enerjisi panelini 10 bin metre kare de bio enerji ile ilgili yerin imarını falan bitirdik. Prosedürler tamamlandı. Güneş enerjisiyle ilgili hiçbir problemimiz yok. Anahtar teslim şeklinde istediğimiz firmaya yaptırır veririz. Diğer taraftan bio enerjiyle ilgili de 4-5 tane firmayla ilgili görüşmemiz var. Onlar devam ediyor. Bio enerjiyi biz şunun için önem veriyoruz; ilçemizde yaklaşık 150 bin civarında büyükbaş ve küçükbaş hayvanımız var. Bunların atıkları çevreyi kirletiyor. Biz hem çevre kirliliğini önlemiş hem de ekonomiye değer katmış olacağız.

“YATAKLI SOSYAL HİZMETLER MERKEZİ AÇILACAK”

 Yataklı Sosyal Hizmetler Merkezi aile ve sosyal politikalar il müdürlüğümüze dubleks bir yer tahsisi yaptık. Şimdi içinde hizmet veriyor. Yaklaşık 10 tane de personeli var. Ulaş, Divriği ve Gürün ilçeleri de bize bağlı. İlerde burada yataklı hizmet verilmesini sağlayacağız. Dışarıda kalmış kimsesiz insanlarımızın orada barınmasını sağlayacağız. Bunlarında alt yapısı tamamlandı.

“YOL YAPIM ÇALIŞMALARIMIZIN MALİYETİ 150 MİLYON LİRAYI BULACAK”

Biz geçmişte yaklaşık 500 bin metre kareye yakın kilitli parke taşı yaptık. 8 mahallenin tamamı toprak yapıydı. Sadece ilçe merkezide sathi kaplama berbat bir durumda ve birazda kilitli parke taşı çalışması vardı. Yani yaptığımız rakamdan her şey ortaya çıkmış oluyor. Bu dönem alt yapıda doğalgaz, kanalizasyonun komple değişmesi, içme suyu, şehir şebekesinin komple değişmesi gibi. Yaklaşık 750 km bir hat döşüyorsunuz yer altında. Tabi bunları yapınca yaptığınız yollar alt üst oluyor. Ama ilçe için 60 milyon doğalgazla birlikte 150 milyonu bulan bir yatırım. Bu yatırımın kaçmaması lazımdı. Yollar bozulacak bir takım sıkıntılar çekeceğiz. Ama 2019 da bunların tamamı bitecek. Yolda da şöyle düşünüyoruz; ana yollar özellikle 6 tane ana caddemiz var, buralarda bitüm asfalt, diğer mahallelerde kilit parke taşı da olabilir bitüm asfaltta olabilir.  Bunun maliyeti yaklaşık 100 milyon civarında.

“4 YILDIZLI KYK YURDU YAPACAĞIZ”

KYK yurdumuz için 15 bin metrekarelik alanı biz tahsis ettik. 2019 yılı içinde yatırıma alındı. Bunların hepsi bu yıl içerisinde tamamlanmış olacak. Yaklaşık 25 milyon liralık bir proje. Sosyal donatılar mükemmel olan 4 yıldızlı otel mahiyetinde olacak yurtlar. Biz bir millet kıraathanesi yaparak insanlarımızın hizmetine açtık. Yeni bir kütüphane için kaymakamlığımızın karşısında yaklaşık 800 metrekarelik bir alan var. O alanı İl Kültür Müdürlüğüyle koordine ettik. Orada nezih bir kütüphane, çocuklarımızın ders çalışabileceği, çayını kahvesini içebileceği bir alan oluşturacağız.

“KANGAL SAĞLIK ALANINDA BÖLGEYE HİZMET VERECEK”

  112 Acil İstasyonu %90’lara gelmiş durumda. Yeni Bölge Hastanesi de belediyemiz mülkiyetinde olan 30 bin metrekare yerin Sağlık Bakanlığına tahsisini yaptık. Gerek proje aşaması gerek zemin etüdü çalışmaları tamamlandı. Önümüzde Nisan-Mayıs ayında başlayacak. Gelecek yılın ortalarında bölge hastanesi olarak teslim edilecek. Bölge hastanesi dememizin nedeni il merkezine uzak olan Divriği ve Gürün gibi ilçelerimize de hizmet vereceğiz. Hatta Malatya’nın ilçesi olan Hekimhan’a hizmet vermiş olacağız. Uzman doktor problemimiz kalmamı olacak.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN