Sivas Valisi Salih  Ayhan, “Sivas, Patates Tarımında İkinci Sırada” « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Sivas üreterek büyüyecek,büyüdükce gelişecek “

EĞİTİM, EKONOMİ, GÜNDEM, KÜLTÜR SANAT, TEKNOLOJİ

Sivas Valisi Salih  Ayhan, “Sivas, Patates Tarımında İkinci Sırada”

Bu haber 20 Mart 2019 - 9:11 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih  Ayhan, “Sivas, Patates Tarımında İkinci Sırada”dedi.

Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yürütülen ‘Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas’ projesi kapsamında patates bitkisinin üretimi ve sorunlarının değerlendirildiği panel Sivas Valisi  Salih Ayhan’ın da katılımıyla Sivas İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panelde konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, her sektörle ilgili bir çalışmalarının olduğunu belirterek, “Eğitimden, spora, kültür ve sanata kadar tüm şehri kapsayacak şekilde birçok çalışma yapıyoruz. Göreve geldiğim günden beri söylüyorum; bu şehre para girmesi gerekiyor. Şehre para girmesi için mekanizmayı iyi kurgulamamız lazım. Para girişi üretimle ve istihdam imkanları ile olur.” diye konuştu.

Sivas’ın tarımsal potansiyel anlamında önemli bir coğrafya olduğunu belirten Vali Ayhan, bu potansiyelin maksimum derecede kullanılması gerektiğini kaydetti.

Patatesin son dönemde en fazla gündeme gelen konulardan biri olduğunu kaydeden Vali Ayhan, patatesin her eve bir şekilde girdiğini ve ürün çeşitliliği anlamında da çok zengin bir besin kaynağı olduğunu söyledi.

Patates üretiminin artması için çiftçilere büyük görev düştüğünü belirten Vali Ayhan, “Başka illerden gelen kişilere tarlalarımızı kiraya verip, bu girdinin başka illere gitmesine neden oluyoruz. Sizler bu ilin çiftçilerisiniz. Öncelikli hedefimiz Sivas ekonomisi olmalıdır. Tohumluk patates üretiminde Türkiye’de 2. sıradayız. Madem böyle bir potansiyelimiz var, bunu en iyi şekilde nasıl ayağa kaldırabiliriz, bunun yollarını aramalıyız. Her üretici en başta güvenli bir liman, ürettiği ürünü satabilecek bir pazar bulmak ister. Bunu nasıl yapacağız? Kurumlarımızla, birliklerimizle, STK’larımızla bir yapılanmaya gideceğiz. Bu yapılanma Sivas için ciddi anlamda kalkındıracak bir yapılanma olacak. Bunun çalışmalarına da devam ediyoruz. Yurt genelinde her anlamda çok iyi derecede alt yapı yatırımları oldu. Artık bu noktayı geçtik. Bundan sonra bu alanlara yapılacak olan yatırımlar bu topraklarda yaşayan insanların yaşam kalitelerini artırmaya yönelik olacaktır.” şeklinde konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ise patatesin yemeklik ve sanayilik kullanım alanı olduğunu ve karbonhidrat, nişasta, vitamin ve mineraller bakımından zengin bir bitki olduğunu belirtti.

Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ da son dönemlerde patates fiyatının çok yükseldiğine dikkat çekerek, karaborsacılara bu fırsatı vermemek adına patates üretiminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından panele geçildi. Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, Türkiye’de ve dünyada patates üretimi, yerli ve milli patates çeşitliğinin geliştirilmesi konulu sunum yaptı. Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Güç ise patates yetiştiriciliği ve patateste görülen hastalıklar hakkında bilgilendirme yaptı.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN