Altınkale Sivas'a kazandırılıyor. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Altınkale Sivas’a kazandırılıyor.

Bu haber 01 Mayıs 2019 - 11:26 'de eklendi ve 71 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi Maden Tetkik Arama (MTA) Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü’nün sahasında prototip olarak oluşturulan ‘Altınkale’ alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Sivas’ta şehir merkezine 24 kilometre mesafede bulunan Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulunan Vali Ayhan, termal alanda akan limonitli suyun oluşturduğu altın renginde ki travertenleri yerinde görerek Tepe Çermik Bölgesi’nde ‘Altınkale’ çalışmasının başlaması talimatını verdi.

Çermik Suyunun Görselliğini Kullanacağız

Sivas Vali Yardımcısı Mustafa Yüksel Karadağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri M.Nebi Kaya, MTA Orta Anadolu 1. Bölge Müdür V. Ramazan Daştan, ÇETAB Müdürü İbrahim Uçar ile teknik ve idari personelin de katıldığı inceleme gezisinde Vali Salih Ayhan, Altınkale’nin turizme kazandırılması için ilgili tüm kurumların ortak çalışma yürüteceğini söyledi. Ayhan, “Sivas’ın marka değerinden birisi de Sıcak Çermiktir. Jeotermal kaynağımızı öncelikli olarak turizm, sağlık, tarım ve diğer alanlarda yoğun olarak kullanmak için yeteri kadar zaman kaybı yaşadık; artık emeklemeyi bırakıp yürümemiz, koşmamız lazım. Bununla beraber de tabi turizmde alternatiflerimizi gün yüzüne çıkarmamız gerekir. Sıcak Çermik’te özellikle gündemde olan hususlardan bir tanesi de termalin oluşturduğu tortu,  renk tonlamasıdır. Bizlerde MTA sahasındaki prototip üzerinde daha fazla çalışarak, görselliği artırıp bölgeyi bir cazibe merkezi haline getirebilme noktasında gayret göstereceğiz. Daha teknik daha fonksiyonel bir çalışma ile peyzaj düzenlemesi de gerçekleştirerek üst düzey bir açık hava havuzu oluşturacağız ” dedi.

Altınkale, Tepe Çermik Bölgesine Yapılacak

Altınkale Projesini Sivas Belediyesi’nin de ilimize kazandırmak istediğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Belediye başkanımızın da adaylık süreçlerinde açıkladıkları hususlardan bir tanesi ‘Altınkale’ projesi idi. Başkanımız Hilmi Bilgin ile de konuştuğumuzda bizlerle aynı düşünceyi paylaştıklarını gördüm. Belediyemizle beraber Sıcak Çermik Termal Turizm Bölgesi’nin en uygun yeri olan Sivas-Ankara karayolu üzerinden de görülen Tepe Çermik Bölgesi’nde, görselliği ile büyüleyen bir oluşumun yani Altınkale’nin ortaya çıkması için bilimsel ve teknik anlamda çalışmalara başlayacağız. Pamukkale’deki gibi basamak havuzlar şeklinde düzenleme gerçekleştireceğimiz  ‘Altınkale’ Valiliğimizin Turizm Eylem Planı’nda da yer alıyordu. Valiliğimizin himayelerinde Sivas Belediyesi, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu bölgeye ağırlık verecek. İlimizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmada, turizme katkısı anlamında böyle bir projeye ihtiyaç var, bizlerde bunun olabileceğini değerlendirdik” diye konuştu.

Denizli İlindeki Pamukkale Gibi Çekim Merkezi Olmasını Arzuluyoruz

Altınkale’nin Denizli ilindeki Pamukkale gibi çekim merkezi olmasını arzuladıklarını belirten Vali Ayhan, “Sivas’ın jeolojik ve jeomorfolojik yapısından faydalanarak, Altınkale projesi ile yurt içinden ve gerekse de yurt dışından ziyaretçi çekeceğimize inanıyorum. Oluşması beklenen yeni travertenlerdeki özel morfolojik yapılar ve tektonik unsurlar yörenin bir açık hava jeoloji müzesi olarak değerlendirilmesini de sağlayacak. Bu çalışma ile bölge canlanacak, il ekonomisi daha da hareketlenecek, istihdam yapılan yatırımlarla artacak, ilimiz turizmine yeni bir soluk kazandırılmış olacak” şeklinde konuştu.

Altınkale Kısa Vadede Hayata Geçecek

Bölgedeki sektörel çeşitliliği geliştirmek istediklerini de ifade eden Vali Salih Ayhan, “Sıcak Çermik’i kış turizmine entegre etmemiz lazım. Sağlık turizmi belli bir noktaya geldi, geliştirmeye devam edeceğiz. Bölgede, yaşlılarımız için kür merkezi kurulması talepleri var. Bunu da değerlendireceğiz. Devremülk ve otelcilik anlamında bölgemiz belli bir aşama kat etti. Seracılık faaliyetlerine de başlıyoruz. Altınkale de yapıldığı takdirde bölge cazibe merkezi haline gelecek. Turizm için kısa, orta, uzun vadede yaklaşık 50 projemiz var. Kısa vadede olan projelerimizden bir tanesi de Altınkale’dir.” İfadelerini kullandı.

 Geleneksel Çadır Alanları ve Kamp Merkezleri Oluşturulacak

Sıcak Çermik’in yapılan çalışmalarla belli bir noktaya geldiğini hatırlatan Vali Ayhan, “Özellikle imar planlarının bir noktaya gelmesi yeni yatırımların yapılması ile beraber bölge ıslah edilebilir hale geldi. Bu bölgede çalışmalarımız yoğunlaşacak. Bölgeye geleneksel çadır kurma alanları ile kamp merkezlerini kazandıracağız. Ağçlandırmaya uyguna alanları ağaçlandıracağız. Buranın tanıtımını artıracağız. Yatırımcının buraya gelmesini sağlayacak tüm altyapıları kurgulayacağız. Hatta buranın yönetimsel anlamda da birlik statüsünden şirket statüsüne dönüştürülmesi noktasında bir çalışmamız olacak. Yönetimi kolaylaştırıp, pratik hale getirmemiz lazım. Türkiye’de termal turizm yönetme mantığı ne ise burada da onun olması gerekmekte. Yıldız Dağı’ndaki yönetim planını kuracağız. Burasının da çok kısa bir sürede iyi bir ivme yakalayacağını düşünmekteyim ” dedi.

Daha sonra Sivas Termal’de Sıçak Çermik Turizm Altyapı Birliği toplantısına geçildi. Toplantının ardından Altınkale Projesi’nin yapılacağı Tepe Çermik Bölgesi’nde incelemelerde bulunuldu. Kuyu ve nakil istasyonlarının da incelendiği programda bölgede piknik yapan vatandaşlar da Vali Salih Ayhan ve beraberindekilere ikramlarda bulundular.

 

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig