"Çocuklarımıza Çevre Bilinci Kazandırmak İçin Fidan Dağıtıyoruz" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

“Çocuklarımıza Çevre Bilinci Kazandırmak İçin Fidan Dağıtıyoruz”

Bu haber 28 Mayıs 2019 - 14:19 'de eklendi ve 47 views kez görüntülendi.

Dünya Çevre Günü nedeniyle Sivas’ta  bir dizi etkinlik düzenlendi. Dünya Çevre Günü’nün Ramazan Bayramına denk gelmesi nedeniyle erken kutlanan çevre günü Atatürk Kültür Merkezi’nde birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Sivas Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün organize ettiği programa Sivas Valisi  Salih Ayhan, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık, İl Jandarma Komutanı J. Albay İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, öğrenci, öğretmen ve birçok vatandaş katıldı.

Fuaye alanında düzenlenen Sıfır Atık konulu serginin gezilmesinin ardından programa geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yapan Vali Salih Ayhan, ilk kez 1974 yılında “Tek Bir Dünya” sloganı ile kutlanan, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratmayı amaçlayan günün 100’den fazla ülkede etkinliklerle takip edildiğini söyledi. Her yıl bir temanın belirlendiği çevre gününde, bu yılki temanın “Hava Kirliliği” olduğunu ifade eden Vali Ayhan, “Hava canlılar için vazgeçilmez. Havanın kirlenmesi de sağlığımızı olumsuz etkilemekte. Günümüzde de hava kirliliği nedeniyle yerel, bölgesel ve küresel sorunlar görülüyor. Türkiye’de yoğun şehirleşme, kaçak yapılaşma, motorlu taşıt sayısının artması, düzensiz sanayileşme, kalitesiz yakıt kullanımı, kent merkezlerinde yeşil alan miktarının azalması, topoğrafik ve meteorolojik şartlar vb. nedenlerden dolayı özellikle kış mevsiminde hava kirliliği yoğun bir şekilde yaşanıyor. Türkiye`de 60 milyon kişi kirli hava soluyor. Bu demek oluyor ki zehir soluyoruz ve “bir şeyler” yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“100. Yılda 100 Milyon Fidanı Toprakla Buluşturacağız”

Valilik olarak ilimizde ormanlık alanların artırılması için gayret gösterdiklerini ifade eden Vali Ayhan, “100. Yılda 100 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Ayrıca her okulun bir hatıra ormanı oluşturması için de uğraşıyoruz. Çocuklarımıza bu bilinci kazandırabilmek için tohumlu kalemler, fidanlar dağıtıyoruz. Tabi bunları dağıtmakla bu bilinci kazandırmış olamayız. Ağaç sevgisini daha küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza aşılamamız gerekiyor” dedi.

Sıfır Atık Projesi kapsamında birçok çalışma yapıldığını da hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Geri dönüşüm çalışmaları sayesinde çevre kirliliğinin de önüne geçmiş olacağız. Eğer doğayı bu hızla tahrip etmeyi sürdürürsek ve bu inanılmaz hızlı kirlenme devam ederse 2050 yılına gelindiğinde denizlerde tek bir balık bile kalmayacak. Ormanlar tamamen yok olacak ve herhangi bir nükleer savaşa gerek kalmadan kendi kendimizin sonunu getireceğiz. Sivas için, ülkemiz için, dünyamız için çevre konusunda elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret edeceğiz. Bu tek başımıza bizim yapacağımız bir iş değil. Sivil toplum kuruluşlarına, kurum ve kuruluşlarımıza çok büyük işler düşüyor. Koordineli ve uyumlu bir şekilde hareket etmemiz gerekiyor. Unutmayalım “Bu dünya hepimizin.” şeklinde konuştu.

Belediye Başkan Yardımcısı Kayhan Işık ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut da birer konuşma yaparak çevre bilincine dikkat çektiler.

Programda Muzaffer Sarısözen Ortaokulu Anasınıfı, Öğretmen Sadettin Şahin Anaokulu, Halide Edip Adıvar Anaokulu, Kılıçarslan İlkokulu, Aspendos Tiyatro Grubu birbirinden renkli gösterilerde bulundular.

Programın sonunda ise okullar arası atık pil toplama yarışmasında dereceye giren okullara ödülleri takdim edildi.