Dolandırıcılara dikkat !… | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Dolandırıcılara dikkat !…

Bu haber 21 Mayıs 2019 - 10:10 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

Sivas’ta gerçekleşen dolandırıcılık olaylarına bir yenisi daha eklendi. Ramazan ayını fırsat bilen telefon dolandırıcıları ihtiyaç sahiplerine yardım yapacaklarını söyleyerek, bağış toplamaya başladı. İş adamlarını ve vatandaşları Sivas Valisi Salih Ayhan ile Özel Kalem Müdürü Himmet Taşpınar’ın adını kullanarak arayan dolandırıcılar Ramazan ayını fırsata çevirmeye çalıştı.

Vatandaşları dolandırmaya yönelik girişimlerin tespitinin ardından savcılık ve emniyet güçleri bilgilendirildi. İhtiyaç sahiplerini oyunlarına malzeme eden ve Mübarek Ramazan ayında vicdan sahibi insanları dolandırmaya çalışan kişi ya da kişilerin vatandaşlardan kredi kartları, hesap numaraları ve kart şifrelerinin istenildiği, arayanların etkili ve inandırıcı olmak amacıyla vatandaşlarımıza ait açık kaynak bilgilerini de belirtilerek, ikna edildikleri ve hesaplarından bağış girişimlerin de bulundukları tespit edildi.

Konuyla ilgili olarak Sivas Valiliğinden yazılı bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada “Hiçbir makamın ve kamu kurumunun vali ya da özel kalem olarak vatandaşlarımızdan Ramazan dolayısıyla bağış istemeleri gibi konular söz konusu değildir. İhtiyaç sahiplerine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile gerekli yardımlar yapılmakta, hiç kimse mağdur edilmemektedir. Dolayısıyla vali ve özel kalem adını kullanarak bağış talebinde bulunulanlara asla itibar edilmemeli, bu şekilde cereyan eden olayların valiliğe bildirilmesi gerekmektedir.

Art niyetli kişilerin tespit edilmesi ya da telefon dolandırıcılığına maruz kalınması halinde en yakın polis merkezlerine de bilgi verilmesi veya 112 (155) ihbar hatlarına şikâyette bulunmaları ve kurumumuzu da bilgilendirmeleri önem arz etmektedir.

Vali ve diğer mülki makamların iletişim kanallarını kullanarak vatandaştan hiçbir şekilde para, bağış talebinde bulunamayacağını saygıdeğer halkımıza bir kez daha hatırlatır, bu tür isteklere inanmamalarını, tanımadıkları kişilerden gelen telefonlara yanıt vermemelerini, hiç kimseyle şifre ve kart numaralarını paylaşmamalarını önemle rica ederiz.”