Engelsiz ünite | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Engelsiz ünite

Bu haber 16 Mayıs 2019 - 7:40 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

 “Engelsiz Üniversite” sloganıyla engelli öğrencilerin, personelin ve Sivas’ta  yaşayan engellilerin sıkıntılarına çözüm üretmek için çalışmalarını sürdüren Sivas Cumhuriyet Üniversitesi , sağlık alanında attığı adımlarla engellilerimizin tedavilerini kolaylaştırıyor.

Bu kapsamda 11-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Diş Hekimliği Fakültesince engelli vatandaşların daha konforlu ve sıkıntısız şekilde tedavi olabilmeleri için oluşturulan “Engelsiz Ünite” açıldı.

Engelsiz ünitenin açılışı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Alim Yıldız, Dekan Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, CENGEL Birim Sorumlusu ve Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Recep Toparlı, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Oğuzhan Görler, Doç. Dr. Recai Zan ve Sivas Bedensel ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Halil Geçkil katıldı.

15 Temmuz Kliniği içerisine hazırlanan “Engelsiz Ünite” açılış töreninde konuşan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Hubbezoğlu, “Diş Hekimliği fakülteleri açısından Türkiye’de bu üniteler piyasaya yeni çıkmaya başladı. Şu anda Türkiye’de ilk olanlardan bir tanesiyiz. Bu konuda öncü olmaktan her zaman olduğu gibi yine gurur duyuyoruz. Bu tür ünite için gerekli olan cihazı ilk başta biz bir tane aldık. İhtiyacın artması hâlinde bu sayıyı artırabiliriz. Engelli vatandaş, özellikle bedensel engelli vatandaşımız tekerlekli sandalyeyle geldikleri zaman bu hizmetten rahatlıkla faydalanabilecek.” dedi.

Sivas Bedensel ve Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Halil Geçkil, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle Rektörümüz Alim Yıldız ve Recep Toparlı Hocamın katkılarıyla bu yapılan ünite çok güzel olmuş. Engelli kardeşlerimiz, mesela bedensel engelli kardeşlerimiz 4 tekerlekli joystick veya normal akülüleri ile birlikte geldiklerinde dişlerini rahat bir şekilde yaptıracaklar. Kendilerine burada ben dernek yönetimi ve engelliler adına Alim Yıldız Hocama, Recep Toparlı Hocama ve Dekanımıza teşekkür ediyorum. Bu hizmet gerçekten Türkiye’de ilk olmuş.” diye konuştu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Alim Yıldız ise konuşmasında, “Diş Hekimliği Fakültemiz 15 Temmuz Şehitliği Kliniği ile Türkiye’de örnek bir çalışma yapıyordu. Buna bir yenisini daha attık. ‘Engelsiz Ünite’ Türkiye’de birkaç yerde ancak var. Böylece diş ile ilgili sıkıntısı olan engelli arkadaşlarımız, kardeşlerimiz rahatlıkla gelebilecekler. Arabalarıyla birlikte burada tedavilerine olacaklar. Hayırlı olsun. Diş Hekimliği Fakültesi dekanımıza, dekan yardımcılarımıza teşekkür ediyorum. CENGEL Biriminde Recep Toparlı Hocama teşekkür ediyorum. Bütün yaptığımız şeyler engelli kardeşlerimizin engelini ortadan kaldırmak için. Bu açıdan da mutlu bir an yaşıyoruz. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı nezdinde il müdürlüğü ile de bir protokol imzalayarak engelli kardeşlerimizin daha iyi tedavi almasını da sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.