Hayırlı ramazanlar | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Hayırlı ramazanlar

Bu haber 06 Mayıs 2019 - 7:46 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Ramazan dolayısıyla mesaj yayınladı.

Ayhan mesajında “Ramazan-ı Şerif’in rahmet, mağfiret ve bereket iklimine kavuşmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Rabbimize sonsuz hamdû senalar olsun. Öncelikle Ramazan’ın ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve bütün insanlığa huzur, barış, merhamet ve esenlik getirmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Müslümanlar olarak hepimiz; Ramazan’ın eğiten, şifa veren, tazeleyen günlerini karşılıyoruz, gecelerini ihya etmeye çalışacağız inşallah. İmsak’ın bereketinden, iftarın sevincinden, teravihin birlik ve beraberliğinden, mukabelenin huzurundan nasibimizi almaya çalışacağız el birliğiyle.

Kur’an’la, oruçla, fıtır sadakasıyla, zekâtla bedenimizi ve ruhumuzu arındıracak, Rabbimize yakınlaşmaya gayret göstereceğiz. Ramazan ayı boyunca hep birlikte irade eğitiminden geçeceğiz; irademizi heva ve heveslerimizin, arzu ve isteklerimizin kölesi olmaktan kurtaracağız inşallah.

Ramazan-ı Şerif, içinde Kur’an’ın nazil olduğu bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni bize müjdeleyen ve nihayetinde İslam’ın doğuşudur aslında. Bu ayda Kuran’a kavuşmanın nihayetsiz coşkusunu ve onurunu yaşayan müminler olarak bizler; Kur’an ile şekillenen bir hayatı, Kur’an ile anlam kazanan bir dünyayı, Kur’an ile istikrar bulan bir toplumu geleceğe taşımakla sorumlu olduğumuzun idrakine varacağız.

Ramazan, iman ve ibadetimizin yanı sıra ihsanımızı, ahlakımızı, erdem ve faziletlerimizi de biz Müslümanların gündemine taşır. Bencil, haris, müsrif, riyakâr, açgözlü, kibirli kişiliklerin dünya ve ahirette duçar kalacağı kayıpları hatırlatırcasına, Ramazan bizi kanaate, samimiyete, tevazua ve merhamete davet eder. Ramazan’ın en büyük kazancı, gönlümüzün derinliklerine kadar sevinci hissetmek ve o sevinci ve neşeyi aile efradımıza, komşularımıza, dostlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta bütün insanlığa yaymaktır.”dedi.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINDI

Ramazan tedbirleriyle ilgili olarakta görüşlerini dile getiren Sivas Valisi Salih Ayhan “Bu kapsamda Sivas Valiliği olarak; Ramazan’ın Kur’an ikliminde, ilahi kelamın esintisi ile huşu içinde hem merkezde hem ilçelerimizde hem de köylerimizde en iyi şekilde idraki için gereken tüm hazırlıklar tamamlanmış ve alınması gereken tedbirler alınmıştır.

Pazar gecesi ilk teravih ve ilk sahurla karşılayacağımız Ramazan’ın şehrimizde huzurlu bir şekilde geçirilmesi için güvenlik güçlerimiz, trafik ekiplerimiz her türlü hazırlığını yapmış ve tedbirlerini almışlardır. Hem toplumun sükûnetini bozacak vakalara müsaade edilmeyecek hem de trafikteki aksamaların önüne geçilerek, can ve mal güvenliği azami sağlanacaktır.

Hastanelerimizde özellikle acil servis hizmetlerinde ve gece poliklinik hizmetlerinde Ramazan dolayısıyla ilaveler yapılarak, vatandaşlarımızın iftardan sonra da acil müdahalesi, tedavisi ve muayenesi hızlı ve etkin olarak yapılabilecektir.

Her yıl olduğu gibi bu Ramazan süresince de bazı camilerimizde Teravih Namazları hatimle kılınacak olup, bu yıl 11 camimiz bu kapsamda hizmet verecektir. Ayrıca,  imamı ve vaizi bulunmayan merkez ve ilçelerimizdeki bazı camilerimizin görevlisiz bırakılmaması için imkânlar ölçüsünde gereken tüm tedbirler Müftülüklerimizce alınmıştır. Ramazan’da vatandaşlarımıza gereken din hizmetini sunmak, dini konularda aydınlatmak, va’z ve sohbet toplantıları düzenlemek üzere Müftü Yardımcılarımız koordinesinde görevlendirmeler yapılmıştır.

Ramazan’ın her hane de her sofrada aynı şekilde bolluğundan, bereketinden nasiplenilmesi sağlanacaktır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız, Belediyelerimiz, vakıflar ve diğer hayır kurumlarımız devletimizin hassasiyetle üzerinde durduğu ailelere her iftarda ve sahurda sosyal devletimizin varlığını hissettirecek; her vatandaşımızın aynı şekilde Ramazan’ı coşkuyla, sevinçle ve huzurlu bir şekilde ihyası temin edilecektir.

Tüm görevlilerimiz ve idarecilerimiz; huzurevi, hastane, çocuk yuvası, çocuk ıslahevi ve cezaevi gibi yerleri ziyaret edecekler; ihtiyaç sahibi, öksüz, yetim, hasta, yaşlı ve yoksul kimselerin yanında olmanın ve onların sıkıntılarını paylaşmanın dini ve ahlaki sorumlulukları en üst düzeyde yerine getireceklerdir.”dedi

Vali Ayhan ” Ramazan-ı Şerif, aynı zamanda duaların kabul olduğu müstesna günlerdir; hep birlikte elimizi açalım ve dua ile avuçlarımıza inen sekineti, emniyeti, hidayeti, selameti insanlığa gönderelim. Silahların gölgesinde Ramazanı bizim gibi yaşayamayan kardeşlerimizin kurtuluşu için Cenab-ı Hakk’a yalvaralım. Dünyanın farklı yerlerinde kardeşlerimizin yaşadığı zulmün, baskının, işkencenin, mazlumiyet ve mağduriyetlerin son bulması için Yüce Rabbimize dua ve niyaz edelim.

Ve şunu asla unutmayalım: Bizler insanlığın ümidiyiz! Bu aziz milletin evlatları olarak Ramazanı kendi adımıza değil, insanlık adına yaşayalım. Ramazanımız  insanlığa barış nefesi olsun ve akabinde tüm insanlığa bayramlar doğursun. Sevincimiz tohum olup toprağa düştüğünde yeni sevinçler yeşertsin. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi; mutluluğumuz insanlığın kalbini delen acıların tesellisi olsun. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, affı, afiyeti, inayeti bizlerle olsun. Ramazan-ı Şerif’iniz Mübarek Olsun.”dedi.