LİDERLERİ SİVAS'A BEKLİYORUZ | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

LİDERLERİ SİVAS’A BEKLİYORUZ

Bu haber 22 Mayıs 2019 - 8:52 'de eklendi ve 78 views kez görüntülendi.

Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. yılında tüm liderleri Sivas’ta görmek istediklerini söyledi. Türkmenoğlu, “100 yıl önce Sivas’ta atılan Cumhuriyetimizin temellerini birlik ve beraberliğimizle güçlendirelim” dedi

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 100. yıldönümü etkinlikleri sürerken, Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm Siyasi parti genel başkanlarını ilimize davet etti. Samsun’da gösterilen birlik ve beraberliğin, Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı 4 Eylül tarihinde Sivas’ta pekişmesi gerektiğini belirten Türkmenoğlu, “Sivas kongresinin 100. yılında ilimizde yapılacak olan böyle bir etkinlik, hem iç ve dış düşmanlarımıza hem de dostlarımıza verilecek en güzel mesaj olacaktır. 4 Eylül Türkiye için sadece Sivas Kongresi’nin yapıldığı tarih değildir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimi ile, bir millettin kaderini belirleyen kararlar burada alınmıştır ve yeni devletin yönetim şekli Cumhuriyet olarak burada şekillenmiştir” dedi.

Geçmişte Yenikapı mitinginde bir araya gelen liderlerin ülkenin barış ve güven ortamı için önemli bir attığını, son olarak da Samsun’da sahnelenen birliktelikle dosta ve düşmana önemli mesajlar verildiğini ifade eden Ahat Türkmenoğlu, “Bu birliktelikler Sivas Kongresi’nin 100. Yıl kutlamalarında 4 Eylül’de tekrarlanarak liderlerimiz cumhuriyet etrafında kenetlendiklerini bir kere daha tüm dünyaya göstermelidir. Sivas Kongresi, bağımsızlık ve istiklalimizin simgesi olan kararların alındığı ve uygulandığı Milli Mücadelenin en önemli mihenk taşıdır. Manda ve Himaye kabul olunamaz kararı ve Ya İstiklal ya ölüm kararlılığı Sivas Kongresini ve Mustafa Kemali zirveye taşıyan tarihi kararların başında gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan yeni bir davet yaparak tüm siyasi parti genel başkanlarını Milli Mücadeleye 108 gün başkentlik yapan Sivas’ta bir araya getirmesini ve 100 yıl önce Sivas’ta atılan Cumhuriyetimizin temellerini birlik ve beraberliğimizle güçlendirmeye devam ettirdiğimizi tüm dünyaya göstermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkmenoğlu, bu amaçla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere diğer tüm siyasi parti genel başkanlarına dernek olarak davet mektubu göndereceklerini ifade etti.