Mehmetçikler yemin etti. | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Mehmetçikler yemin etti.

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 9:25 'de eklendi ve 20 views kez görüntülendi.

Mehmetçiklerin Yemin Töreni Heyecanı

Sivas 5. Piyade Eğitim Tugayı General Şükrü Kanatlı Kışlası’nda eğitimlerini tamamlayan 1999/2 tertip 1’inci kademe erler için yemin töreni düzenlendi.

Sivas Valisi Salih Ayhan, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer Ertuğrul Erbakan, il protokolü ve asker ailelerinin de katıldığı törende; eğitimlerini tamamlayan 2 bin 750 Mehmetçik silah ve Türk bayrağı üzerine el basarak coşkuyla yemin etti.

Törende erlere ilk katılım ve başarı belgeleri ile Sivas’ta görev yapmış babalarının ve dedelerinin belgeleri de verildi.

Törende konuşan Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Ömer Ertuğrul  Erbakan, “Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas ilinde, hudutlara serhat bekçisi yetiştiren tugayımıza hepiniz hoş geldiniz. Bu törene Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen; şanlı al bayrağımız, Çanakkale Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore Savaşı’nda, Kıbrıs’ta ve teröristle mücadele harekâtında yiğitçe mücadele ederek canlarını aziz vatana feda eden bütün şehitlerimiz ve bugün ülkemizde özgürce yaşama hakkını bizlere bahşeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları da şahittir. Güzel yurdumuzun dört bir yanından gelerek asker ocağında tek yürek ve bilek olan evlatlarımızın duruşundaki heybet ve bakışlarında ki kararlılık, omuzlarındaki yüklenecek sorumluluğu almaya hazır olduklarını göstermektedir.” dedi.

-Evlatlarınız Bizim Göz Bebeğimizdir-

Erbakan, anne ve babaların evlatlarını vatan borçlarını ödemesi için kendilerine emanet ettiklerini belirterek, “Evlat sahibi birer anne ve baba olarak, bizler evladın ne kadar zor şartlarda yetiştirildiğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden nizamiyeye adım attıklarından itibaren evlatlarınız artık bizim birer evlatlarımız olmuştur. İçiniz de gönlünüz de rahat olsun, çünkü bizler evlatlarınızı daha eğitimli, daha dayanıklı ve daha sağlam birer Mehmetçik olarak sizlere teslim etme arzusundayız. Evlatlarınız bizim göz bebeğimizdir.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından tören, Vatan Marşı ve askeri geçiş ile sona erdi.