Sağlıkta 2023 vizyonu | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sağlıkta 2023 vizyonu

Bu haber 10 Mayıs 2019 - 10:58 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Sivas’ın her alanda 2023 Vizyonunu ortaya koymak için yoğun bir çalışma yürüten Sivas Valiliği, “Sağlık İçin Sivas” sloganı ile sağlık alanında da vizyonunu açıkladı.

112 Acil Çağrı Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Sivas  Vali Yardımcısı Mehmet Polat, İl Sağlık Müdürü F. Selçuk Moğolkoç ile müdürlük yetkilileri katıldı.

İl Sağlık Müdürü F. Selçuk Moğolkoç’un yaptığı bilgilendirme sunumunun ardından programda konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Sağlık gerçekten özel hassasiyet gerektiren bir alan. Öncelikle bunun farkında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sağlık vizyonumuzu çizerken vatandaş taleplerini ve beklentilerini ön planda tutan bir anlayış içerisinde olduk. Vatandaşlarımızın her platformda belirttiği sorunları ve beklentileri titizlikle inceledik. Her bir sorun için çözüm yolları üzerinde çalıştık” dedi.

Hekim Sayısının Arttırılması Konusunda Yoğun Çaba Harcıyoruz

Halkın talepleri hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “Halkımızın taleplerini incelediğimizde özellikle hekim kadromuzun genişletilmesi ve hastaneye ulaşım noktasında yoğun bir beklentinin olduğunu görüyoruz. Hekim sayısı konusunda yoğun bir çaba harcadığımızı belirtmek istiyorum. Tabi ki hastane ve doktor ihtiyacına yönelik çalışmaların yanında sağlık hizmetlerimizin kalitesinin artırılmasına yönelik de birçok çalışma yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

2023 Vizyonu projelerini iki ana başlıkta değerlendirdiklerini ifade eden Vali Salih Ayhan, sağlık hizmetlerinde kapasitenin ve hizmet kalitesinin artırılması noktasında 18 proje, sağlık alanında farkındalık yaratacak sosyal içerikli projeler de ise 19 projenin hayata geçeceğini aktardı.

Sağlık hizmetlerinde kapasitenin ve hizmet kalitesinin artırılması projeleri hakkında bilgi veren Vali Salih Ayhan, “İlimizde şehrin batısına 150 yataklı yeni hastane ile diş semt polikliniği yapacağız. Sıcak Çermik Kaplıcamıza 300 yataklı Rehabilitasyon Merkezi inşa edeceğiz. Çok amaçlı Geriatri Merkezi, yeni ilçe hastaneleri, yeni aile sağlık merkezleri, yeni acil servis istasyonları, çocuk yoğun bakım servisi, çocuk ergen madde bağımlılığı tedavi eğitim ve destek merkezi, inme merkezi, hiperbarik oksijen tedavisi, genetik hastalıkları tanı merkezi, geleneksel ve tamamlayıcı tıp çalışmaları, suda doğum, dijital hastane, ruh sağlığı bozuklukları bilişsel davranış terapi merkezi, raybulans, akıllı ambulans projeleri hayata geçirmek istediğimiz çalışmalardır” diye konuştu.

Farkındalık Yaratacak Sosyal Projeleri de Önemsiyoruz

Sağlık alanında farkındalık yaratacak sosyal içerikli projeler hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “’Evde Yalnız Değilsiniz’, ‘Mutlu Gülüşler’, ‘Sağlık Protokolleri’, ‘Sevgi Evleri’, ‘Huzur Evleri’, ‘Koruyucu Diş Hekimliği Kampanyası’, ‘Bir Hayata da Sen Dokun’, ‘Kanserden Değil Geç Kalmaktan Kork’, ‘Abur Cubur Yemiyorum Sağlıklı Büyüyorum’, ‘Kahvaltımı Yaptım Meyvem Çantamda’, ‘İstiyorsan Sağlıklı Hayat Tuzu Azalt’, ‘Yaşamına Hareket Kat’, ‘Sağlıklı Bir Nefes İçin Fidan Dikin’, ‘Temiz Hava Sağlıklı Gelecek’, ‘Bilinçli Aile Sağlıklı Çocuk’, ‘Şiddete Ses Sizsiniz’, ‘Unutmayın Kalbinizde Sevdikleriniz Var’, ‘Gebe Sınıfları’, ‘Altın Bebek Dostu İl’ projeleri ilimizde hayat bulacak” şeklinde konuştu.

Daha sonra ilimize kazandırılan yeni ambulansların kurdelesi kesildi. Sağlık hizmetlerinde kapasitenin artırılmasına yönelik 7 ambulansın daha hizmete alındığını aktaran Vali Salih Ayhan, “Ambulanslarımız; merkez istasyonları, Suşehri ilçesi ve Yıldız Beldesinde hizmet verecekler. Hizmete aldığımız yeni ambulansların şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Sivas Milletvekili Semiha Ekinci de daha önce ilimize beş adet ambulans kazandırıldığını hatırlatarak, Sivas’ın sağlık alanında gereken hizmetleri almaya devam edeceğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç ise ilimizde yürütülen sağlık hizmetleri hakkında bilgi verdi.Konuşmaların ardından kurdele kesilerek yeni ambulansların anahtarları teslim edildi.