Sivas, Müzeler Şehri olacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas, Müzeler Şehri olacak

Bu haber 18 Mayıs 2019 - 9:49 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Salih Ayhan, 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler Haftası nedeniyle yaptığı açıklamasında, Sivas’ın Müzeler Şehri olacağını söyledi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen Arkeoloji Müzesi’ndeki programa Vali Ayhan’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Mustafa Yüksel Karadağ, Mehmet Nebi Kaya ile öğrenci ve veliler katıldı.

İlimizdeki bazı okulların sergi, koreografi, halk oyunları ve koro gösterilerini izleyen Vali Salih Ayhan, etkinlik için öğrenci ve öğretmenlere teşekkür etti.

Müzeler, Şehirlerin Markalaşmasını Sağlar

Daha sonra söz alan Vali Ayhan, kültüre önem veren ülkelerin gelişmişliklerine dikkati çekerek, “Çünkü ülkenin kalkınması için ekonomik sosyal kalkınmanın yanında mutlaka kültürel kalkınmanın da eş zamanlı gerçekleştirilmesi gerekir. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında kültürel kalkınma da söz konusudur. Şehirler, sahip olduğu değerleri koruyup bu değerleri vatandaşlarına sunabildiği ölçüde çekim merkezi haline gelir. Müzeler, kültür turizminin yaygınlaşmasında başrol oyuncularından olup, şehirlerin markalaşmasını sağlar. Tarih-koruma bilincini geliştiren, estetik kaygılar oluşturan müzeler, geçmiş ile gelecek arasında köprü vazifesi gören hazinelerdir.” dedi.

Sivas’ın, tarihin farklı dönemlerine ait arkeolojik eserleri ve sit alanları ile dikkat çektiğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “İlimiz; Selçukluların baş şehri, Osmanlıların eyalet merkezi olması sebebiyle tarihten kalan birçok anıt eserinin ihtişam ve zarafetiyle bir açık hava müzesi görünümündedir. Bu nadide yapıları gelecek kuşaklara aktarmak için restorasyon ve bakım çalışmaları büyük bir titizlik içerisinde yapılmaktadır” diye konuştu.

Sivas, Müzeler Şehri Olacak

Sivas’ı bir müze kentine dönüştürmek istediklerini belirten Vali Ayhan, bizim büyük bir hedefimiz var. Var olan Kongre Müzesi, Âşık Veysel Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’ne ilaveten Gastronomi Müzesi, Tarım Müzesi, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi, Basın Müzesi, Medeniyet Müzesi, Halk Âşıkları Parkı ve Müzesi, Haralar Bölgesi Eko Turizm Bölgesi Savaş Atları Müzesi, Etnografya Müzesi ve Gökmedrese’nin müzeye dönüştürülmesi gibi yeni müzeleri ‘Kültür-Turizm Sivas’ projesi kapsamında ilimize kazandırmayı planlıyoruz. Sivas, ‘Müzeler Şehri’ olacak.” şeklinde konuştu.

Tarihi ve Kültürel Zenginliklerimize Sahip Çıkalım

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilimizin zengin kültürel ve tarihi birikimlerini korumasının, gelecek kuşaklara aktarmasının önemli olduğunu da ifade eden Vali Salih Ayhan, “Kültür varlığımızı korumanın sadece devlet kurumları ile değil, tarih bilincine sahip hemşerilerimizle sağlanabileceğine inancımız tam. Bizlere düşen görev bu mirasa sahip çıkmak, bizden bir parça olan tarihsel yapıtlarımızı ve müzelerimizi korumak, sevmek, tanıtmak olmalıdır. Bu vesile ile Müzeler Haftanızı kutluyor, çocuklarımıza hazırlamış oldukları güzel etkinliklerden dolayı teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.