Sivas Valisi Ayhan " Kangal İlçemizi dünyaya tanıtacağız" | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas Valisi Ayhan ” Kangal İlçemizi dünyaya tanıtacağız”

Bu haber 03 Mayıs 2019 - 14:27 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Salih Ayhan, Kangal ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Vali Salih Ayhan’ın ilk durağı kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren Kangal Köpeği Üretim Merkezi oldu. Vali Ayhan, tesis hakkında bilgi alarak, köpek kulübelerinin bulunduğu alanı da gezdi.

Kangal ırkının doğal ortamında üretilmesi ve ırkın özelliklerinin korunması amacıyla fonksiyonel bir şekilde hazırlanan ve veterinerlik hizmetlerinin de verildiği Kangal Köpeği Üretim Merkezi, yapılacak iyileştirmelerle yol güzergâhında önemli bir turizm uğrak noktası olacak.

En büyük hedeflerinin Kangal köpeğinin korunması, ırk ve gen özelliklerinin ortaya çıkarılması, bilimsel çalışmalara destek verilmesi ve teşvik edilmesini sağlamak olduğunu söyleyen Vali Salih Ayhan, ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak amacıyla her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Vali Ayhan, Kangal ilçe temasları sırasında çarşı esnafı ve vatandaşları da ziyaret etti. İlçe halkının hatırını soran Vali Ayhan’a ilgi yoğundu. Ardından ilçede yapımı devam eden Öğretmenevi inşaatını gezen Vali Salih Ayhan, yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı. Vali Ayhan, 100 kişi kapasiteli olarak hizmet verecek tesisin ilçeye hayırlı olması dileğinde bulundu.

Yapımında sona gelinen Kangal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 3 atölyenin inşaatını da inceleyen Vali Ayhan, Mayıs ayı içerisinde teslim edilmesi planlanan lisenin eğitime ivme kazandıracağını söyleyerek, kampüsün hayırlı olmasını temenni etti.

Dünyaca ünlü doktor balıklarıyla tanınan ve sedef hastalığı başta olmak üzere çeşitli cilt hastalıklarına şifa sunan Kangal Balıklı Kaplıcayı da ziyaret eden Vali Salih Ayhan, tesisleri gezerek incelemelerde bulundu.

Sivas’ı Sağlık Turizminde Çok İyi Yerlere Getirebiliriz

 Sivas’a 98, Kangal ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktaki Kangal Balıklı Kaplıcası, yurt içi ve yurt dışından sedef hastaları başta olmak üzere şifa arayan çok sayıda kişi tarafından tercih ediliyor. Dünyada benzeri olmayan ve şifa arayan insanların, kaplıcaya son yıllarda daha fazla ilgi gösterdiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, “Sivas’ı sağlık turizminde çok iyi yerlere getirebiliriz. Önemli olan tanıtımlarımızı iyi yapmak. Yurtiçinde de yurtdışında da büyük potansiyele sahip olan bu kaplıcanın dünyaya tanıtmak bizim elimizde. Kangal ilçesini safkan kangalıyla, doktor balıklarıyla tanıtmak ve kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Sivas Hizmet Vakfı Yönetim Kurulu Toplantısı da, Vali Salih Ayhan başkanlığında Kangal Balıklı Kaplıca’da gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından, 16. Mali Genel Kurul hakkında görüşme sağlandı.

İlçe temasları sırasında Sivas  Valisi  Salih Ayhan’a, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ve İl Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu da eşlik etti.