Sivas,örnek olacak | Sivas Olay Haber - Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Sivas,örnek olacak

Bu haber 17 Mayıs 2019 - 7:25 'de eklendi ve 38 views kez görüntülendi.

“Sivas, Tarım ve Hayvancılıkta Örnek Bir Şehir Olacak”

Sivas Valisi  Salih Ayhan, Yıldızeli ilçesi Banaz köyü’nde 500 hayvan kapasiteli Bilgin Tarım ve Hayvancılık Çiftliğini ziyaret ederek tesis hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Ot Borsası ve Hayvan Pazarı Projesi Kısa Sürede Hayata Geçecek

İnceleme sonrası açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, tarımda yeni bir yapılanma içerisinde olduklarını, hayvancılıkta ot borsası ve hayvan pazarı ile başlayan projelerin sektöre büyük bir katkı sağlayacağını düşündüklerini söyledi. Et Entegre Tesislerinin (Et ve Süt Kurumu) Sivas’ta hayata geçmesiyle daha da büyük gelişme gösteren hayvan ticaretinin, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde hayata geçecek projelerle ülkenin ilk sıralarında yer bulacağına inandığını aktaran Vali Salih Ayhan, “Şarkışla Organize Hayvancılık Bölgesi, Ulaş TİGEM’in geliştirilerek fonksiyonlarının çeşitlendirilmesi, Kangal’da Akkaraman koyun ırkının korunarak ülke geneline pazarlanması,  manda yetiştiriciliğinin özendirilmesi, arıcılıkta söz sahibi olunması, kanatlı hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması gibi daha birçok projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

Desteklenen Projeler İle 1861 Kişi İstihdam Edildi

TKDK Sivas İl Koordinatörlüğü’nün 2018 yılı sonu itibariyle ilimizde yaklaşık 350 Milyon TL yatırım yapılmasını sağlayarak 661 projeye, 185 Milyon TL hibe desteği sağlandığını aktaran Vali Ayhan, “Desteklenen projeler ile ilimizde 1861 kişinin istihdamı sağlanmış olup, 149 genç girişimci, 33 kadın girişimci bu hibelerden yararlandı.  TKDK İl Koordinatörlüğü ilimizde özellikle hayvancılık noktasında ciddi bir değişim dönüşüm gerçekleştirdi. İlimizde TKDK hibeleri ile 98 adet büyükbaş süt işletmesi, 32 adet büyükbaş besi işletmesi, 2 adet küçükbaş süt işletmesi, 3 adet küçükbaş besi işletmesi faaliyete geçti. Toplamda bu desteklerle ilimizde 135 adet Avrupa Birliği standartlarında faaliyet gösteren hayvancılık işletmesi kuruldu” diye konuştu.

İlimiz 25.600 Hayvan Kapasitelik Hayvancılık İşletmesine Kavuştu

Hayvancılığı ilimizde yaygınlaştırmaya devam edeceklerini hayvan kapasitesini artıracaklarını ifade ederek, “Büyük baş süt işletmelerimizin toplam 21.500 hayvan kapasitesi bulunmakta. Büyük baş besi işletmelerimizin ise toplam hayvan kapasitesi 4.100 adet olup TKDK hibeleriyle ilimiz yaklaşık 25.600 hayvan kapasitelik AB standartlarında hayvancılık işletmesine kavuşmuştur. Bizler ilimizde hayvancılığın gelişmesi için tüm gayreti gösteriyoruz. İnanıyorum ki kısa zamanda çok büyük işler başaracağız” şeklinde konuştu.

IPARD II Programı 6. Çağrı İlanına Çıkıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak 08.05.2019 tarihi itibariyle IPARD II Programı 6. çağrı ilanına çıkıldığını da hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bu çağrı ilanı kapsamında bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkârlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji yatırımları yer almaktadır. Bu alanlardaki yatırımlar ilimizde % 55 oranında hibe desteğiyle desteklenecek olup bu kapsamdaki projelere ülkemiz toplamında 60.000.000 Avro, yaklaşık olarak 400.000.000 TL hibe desteği sağlanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bu yatırımlara yönelik projelerin TKDK tarafından 08.07.2019-23.08.2019 tarihleri arasında kabul edileceğini anımsatan Vali Ayhan, IPARD yatırımlarında KDV muafiyeti bulunduğunu da hatırlattı.

Sivas’ta Hayvancılık Şirketi Kurulacak

Sözleşmeli besicilik modelini ilimizde uygulamaya başlayacaklarını dile getiren Vali Salih Ayhan, “Sivas tarım ve hayvancılıkta örnek bir şehir olacak. Bu konuda örnek bir şirket kuracağız. Altyapısını kurduk. Fizibilite çalışmaları yapıldı. Kısa zaman içerisinde Bilgin Tarım gibi bir işletme ve sonrasında süt işleme tesisleri daha sonra yem fabrikası kurulacak. Bal, jeotermal seracılık, tohumluk patates gibi alanlara da yoğunlaşacağız. İlerleyen aşamalarda da tüm çiftçilerimizi de içine alan, herkesin benim şirketim diyeceği bir yapıyı kurmuş olacağız. Sivas’ın bunu başaracağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.