Tarım Şirketi kuruluyor « Sivas Olay Haber – Sivas Haber | Sivas Haberleri

SON DAKİKA

Tarım Şirketi kuruluyor

Bu haber 29 Mayıs 2019 - 7:51 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sivas Valisi  Salih Ayhan Ulaş ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulundu. Tarım ve hayvancılık sektöründe önemli bir potansiyele sahip olan Ulaş ilçesindeki çalışmaları yerinde inceleyen Vali Ayhan, ilk olarak Sivas’ta kurulacak olan tarım şirketi için planlanan arazide incelemelerde bulundu. Daha sonra kaymakamlığı ziyaret eden Vali Ayhan, Kaymakam Vekili Halil Dalak’tan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Ayhan, burada yaptığı açıklamada Sivas’ta tarım ve hayvancılık sektöründe yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sivas tarımının gelişmesine katkılar sunmak için “Tarım Şirketi” kuracaklarını ifade eden Ayhan, “Uzun süren toplantılar ve yaptığımız fikir işbirliği neticesinde; geniş katılımlı, kamunun çatısı altında tarım şirketimizi kurmaya karar verdik” dedi.

“Güçlü bir fikir olması ve o fikrinde üretime dönüşmesi gerekmektedir. Bu süreci iyi takip etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullanan Vali Ayhan, “Tarım şirketimizi kurmak için biran önce ilimize kazandırmak için 3 aydır bu işin fizibilite çalışmasını yapıyoruz. Kamunun tarımsal ve hayvancılık alanında milli bir portre hazırlaması gerekiyor.  Bu açıdan Türkiye’de ilk defa böylesi bir anlamlı yapı oluşturduk. Bu yapı içerisinde hazırlanan ürünleri dış pazara ulaştıracağız. Hep beraber el birliği ile bu tür projeleri gündeme getireceğiz. Yeni ve özgün projeler, yeni hayaller oluşturmamız gerekiyor. Hayallerinin peşinden gitmeyen insan, kendini başkalarının hayallerini kovalarken bulur” dedi.

Şirketin kurulmasıyla birlikte sözleşmeli besicilik modelini ilimizde uygulamaya başlayacaklarını dile getiren Vali Salih Ayhan, “Sivas tarım ve hayvancılıkta örnek bir şehir olacak. Bu konuda temelleri sağlam bir şirket kuracağız. Altyapısını kurduk. Kısa zaman içerisinde bir tarım işletmesi ve sonrasında süt işleme tesisleri daha sonra ise yem fabrikası kurulacak. Bal, jeotermal seracılık, tohumluk patates gibi alanlara da yoğunlaşacağız. Sivas’ın bunu başaracağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Sivas Valisi  Salih Ayhan’a Jandarma Komutanı İdris Tataroğlu, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız ile Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun ve ilgili personel de eşlik etti.